Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle oleje do włosów średnioporowatych

Oleje do włosów, jakie wybrać?

Data publikacji 4 stycznia 2022


Chcąc zacząć przygodę z olejowanie włosów zacznijmy od dobrania odpowiedniego dla nich oleju. Oleje dzielimy głównie z powodu porowatości włosów do jakiej będą przeznaczone. Tylko czym jest ta porowatość? Jest ona niczym innym jak strukturą włosa i stanem na ile rozchylona jest jego łuska. Włosy niskoporowate są gładkie i lśniące. Włosy wysokoporowate mają duże tendencje do puszenia, a podczas rozczesywania plączą się i urywają. Co do włosów średnioporowatych to jak można się domyśleć są gdzieś pomiędzy.

Skąd mamy wiedzieć jaką porowatość mają nasze włosy?

Możemy ocenić je wizualnie, ale nie mając wiedzy i porównania może być nam ciężko ocenić strukturę włosa. Co wtedy? Super sposobem na sprawdzenie porowatości jest test pływania. Jakkolwiek abstrakcyjnie to brzmi. Do tego testu potrzebujemy naszego włosa oraz szklanki z wodą. Włos wrzucamy do wody i obserwujemy. Jeśli utrzymuje się na powierzchni wody mamy dowód, iż nasze włosy są niskoporowate. Jeśli włos opada na dno wtedy świadczy to o jego wysokoporowatości. Jak natomiast zachowuje się włos średnioporowaty? Schodzi pod poziom wody, ale nie opada na dno. Dryfuje gdzieś pośrodku.

Po co używać oleje na włosy?

Oleje mają zależnie od rodzaju włosów za zadanie: przymknąć łuskę włosa, odżywić go, zabezpieczyć końcówki lub całe włosy czy też sprawić, aby były lśniące i po prostu ładnie wyglądały na co dzień.

Jaki olej wybrać do stosowania na nasze włosy?

Jeśli już stwierdziliśmy jakiej porowatości są nasze włosy to możemy wziąć się za dobór oleju idealnego dla nich. Pamiętajmy, że czasami musimy sprawdzić kilka olei zanim znajdziemy ten idealny.

Zacznijmy od włosów niskoporowatych. Idealne dla nich będą te oleje, które powodują puszenie włosów wysokoporowatych. Czyli: olej słonecznikowy, masło shea i kakaowe, olej rycynowy lub kokosowy i palmowy.

Oleje do włosów średnioporowatych to m.in.: oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów, z awokado, arganowy, jojoba

Włosy wysokoporowate oleje lubią tak jak włosy średnioporowate czy niskoporowate. Tylko jakie? Odpowiednie dla nich są: olej z pestek malin, kukurydziany, z pestek winogron, sojowy.

Wymieniliśmy tylko przykładowe oleje ponieważ ogólna ich ilość jest zastraszająco duża i może bardziej zniechęcić niż zachęcić. Nie zawsze też tylko te oleje będą dla naszych włosów dobre. Próbujmy też olei, które teoretycznie nie są przeznaczone dla nas. Spróbujmy tego co mamy w domu. Może olej słonecznikowy lub oliwa z oliwek będą dla nas idealne? Uważajmy tylko na olej kokosowy przy włosach wysokoporowatych bo niemal pewne jest, że spowoduje on puszenie.

Słowem zakończenia wspomnimy jak olejować włosy. Tutaj trzeba spróbować różnych metod i wybrać najlepszą dla siebie.

Możemy olejować na suche włosy lub podkład. Podkładem może być woda lub np. żel aloesowy.

Na ile czasu nałożyć olej? Zależy ile mamy czasu, ale możemy nałożyć go na 30-60 minut lub całą noc.

Jak zmyć olej z włosów?

Najlepszą metodą jest emulgowanie oleju maseczką lub odżywką do włosów. Nakładamy na naolejowane włosy maseczkę po czym masujemy ją i zostawiamy na 15-30 minut. Po tym czasie olej pięknie się spłucze.

Redakcja medcentre.pl

Nasz zespół tworzą specjaliści w dziedzinach lifestyle'u, zdrowia, urody, wychowania dzieci i mody. Z głęboką wiedzą i doświadczeniem tworzą artykuły, które nie tylko informują, ale i inspirują do zdrowszego i bardziej świadomego życia. Dzięki ich ekspertyzie możesz oczekiwać treści pełnych praktycznych wskazówek i aktualnych trendów, dostosowanych do Twoich potrzeb i aspiracji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?