Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko rozwój dziecka miesiąc po miesiacu

Jakie są fazy rozwojowe dziecka?

Data publikacji 5 stycznia 2022


Dzieci intensywnie się rozwijają przez pierwsze trzy lata swego życia. Prawidłowy rozwój noworodka jest bardzo istotny. Z tego powodu rodzice chcą wiedzieć, jak wygląda prawidłowy rozwój dziecka. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób wygląda rozwój dziecka miesiąc po miesiacu.

Fazy rozwojowe dziecka

Po narodzinach noworodki są bardzo delikatny, a ich organizm jest jeszcze niedojrzały – słabo widzą oraz nie odróżniają jeszcze dnia od nocy, lecz dobrze słyszą. Noworodki w pierwszym miesiącu życia rozpoznają mamę poprzez jej głos, zapach, a także dotyk. Dzieci w tym wieku przeważnie śpią. Natomiast w drugim miesiącu życia, niemowlaki wykazują się o wiele większą aktywnością. Starają się ruszać i być bardziej aktywne, ponieważ są ciekawsze otoczenia. Często w tym okresie może wystąpić u niemowlaka kolka, która jest bardzo niepokojąca dla rodziców. Jednakże jest to w pełni naturalne zjawisko. Z kolegi 3-miesięczne niemowlaki potrafią podnieść już główkę w czasie leżenia na brzuchu. Ponadto mogą wodzić wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami. Ich zmysły powoli się wyostrzają. Niemowlaki w czwartym miesiącu mają ogromny postęp w motoryce ich ruchów. Należy pamiętać, że to także regularność w karmieniu, ponieważ brzuszek dziecka domaga się częściej jedzenia – co 3-4 godziny. W piątym miesiącu niemowlaczki poznają różnorodności nowych pokarmów innych niż mleko z piersi mamy. Trzeba też wspomnieć o tym, że układ trawienny niemowlaka w tym wieku wciąż jest niedojrzały, dlatego należy podawać produkty z oznaczeniem wieku – takie, które są gwarancją wysokiej jakości, a także bezpieczeństwa.

Kolejne fazy rozwojowe dziecka

W szóstym miesiącu rozwoju dziecka maluszki potrafią już leżeć, a także obracać się na boki z brzucha na plecy. Bardzo dużo dzieci w tym miesiącu opanowuje już pozycję do siedzenia. Ponadto można zauważyć pierwsze ząbki u maluszka. Dodatkowo dziecko w tym wieku reaguje także na inne osoby, które są w otoczeniu. Jeśli mowa o dziecku w siódmy miesiącu życia, to niemowlaki w tym wieku bawią się nóżkami, odkrywają nowe formy ruchów. Ponadto maluszki zaczynają rozpoznawać znane, a także nieznane osoby – do obcych zachowują się z dystansem. Należy w tym czasie przygotować się na rozkoszne gaworzenie! Wraz z przyjściem ósmego miesiącu życia, maluszki przeważnie potrafią już siedzieć, a ponadto obracać się wokół swej osi. Natomiast w dziewiątym miesiącu życia dzieci starają się już pełzać i stać trzymane za rączki. Ponadto starają się naśladować dorosłych. Dzieci, które skończyły już dziesiąty miesiąc, kołyszą się oparte na dłoniach oraz kolanach. Potrafią same siadać, stać, podpierać się, a ponadto trzymać w dłoniach kilka drobniejszych przedmiotów. Z kolei maluszki, które skończyły jedenasty miesiąc życia, potrafią rozpoznawać siebie jako niezależną osobę. Bardzo dużo się śmieją i starają się wymawiać pierwsze słowa. Jeśli mowa o rocznych dzieciach, to często potrafią już samodzielnie chodzić. Komunikują się z otoczeniem i rozumieją kilka słów.

Redakcja medcentre.pl

Nasz zespół tworzą specjaliści w dziedzinach lifestyle'u, zdrowia, urody, wychowania dzieci i mody. Z głęboką wiedzą i doświadczeniem tworzą artykuły, które nie tylko informują, ale i inspirują do zdrowszego i bardziej świadomego życia. Dzięki ich ekspertyzie możesz oczekiwać treści pełnych praktycznych wskazówek i aktualnych trendów, dostosowanych do Twoich potrzeb i aspiracji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?