Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie odklejenie siatkówki

Odklejenie siatkówki – przyczyny, objawy, leczenie

Data publikacji 5 stycznia 2022


Siatkówka to jedna z najważniejszych części oka, której zadaniem jest odbieranie bodźców wzrokowych. Ta specyficzna błona znajduje się wewnątrz gałki ocznej, a nieprawidłowości związane z jej budową lub funkcjonowaniem mogą skutkować poważnymi problemami z widzeniem.

Czym jest odklejenie siatkówki oka?

Odklejenie siatkówki to dość poważne schorzenie oka – przypadłość ta wiąże się z rozerwaniem lub odklejeniem siatkówki od warstwy znajdującej się bezpośrednio pod spodem, czyli tak zwanej naczyniówki. Odklejenie siatkówki może spowodować dość poważne problemy z widzeniem, a w skrajnych przypadkach nawet nieodwracalną utratę wzroku.

Schorzenie to najczęściej dotyka pacjentów walczących z cukrzycą lub atopowym zapaleniem skóry, a także osoby z krótkowzrocznością. Dodatkowo ryzyko wystąpienia schorzenia zwiększa się także u osób starszych – procesy starzenia zachodzące w obrębie gałki ocznej mają ogromny wpływ na zmianę struktury siatkówki i ciała szklistego, bardzo często przyczyniając się do problemu odklejonej siatkówki. Poza tym odklejenie siatkówki może wystąpić również na skutek urazów czy guzów nowotworowych.

Odklejenie siatkówki objawy

Odklejenie siatkówki to niezwykle niebezpieczna choroba – jej rozwój przebiega w bezbolesny i praktycznie niezauważalny sposób, stopniowo niszcząc wrażliwe struktury oka. W profilaktyce choroby kluczową rolę odgrywa więc uważna obserwacja wszystkich, nawet najdrobniejszych i z pozoru nieistotnych symptomów. Pierwsze objawy odklejenia siatkówki pojawiają się jako błyski przed oczami, które można zaobserwować zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Kolejną oznakę schorzenia mogą stanowić także ruchome, czarne punkty oraz różnego rodzaju zaburzenia widzenia.

Objawy związane z odklejeniem siatkówki bardzo często dzieli się na dwie grupy: objawy przedmiotowe i podmiotowe. Do objawów przedmiotowych zalicza się między innymi niskie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej czy przerwanie ciągłości siatkówki. Objawy podmiotowe to z kolei między innymi ubytki w polu widzenia czy zmniejszona ostrość wzroku.

Odklejona siatkówka – jak leczyć?

Sposób leczenia odklejonej siatkówki powinien zostać dopasowany do rodzaju oraz stopnia zaawansowania schorzenia. W przypadku zwykłego przedarcia najczęściej wykonuje się zabieg przy wykorzystaniu lasera lub krioterapii. W wypadku odwarstwienia koniecznym może okazać się z kolei użycie specjalnych implantów wykonanych z gąbki lub taśmy silikonowej, których zadaniem jest zlikwidowanie powstałych ubytków.

Zaawansowane i groźniejsze przypadki wymagają zastosowania bardziej radykalnych metod takich jak operacja oka. Operacje oka bardzo często wykonywane są w znieczuleniu ogólnym i wymagają od pacjenta kilkudniowego pobytu w szpitalu. Jedną z często wykonywanych procedur tego typu jest między innymi operacja oka, podczas której usunięte zostaje ciało szkliste. Ciało szkliste zastępuje się następnie olejem silikonowym, gazem lub płynem, a wszelkie przedarcia niweluje się przy pomocy lasera.

Redakcja medcentre.pl

Nasz zespół tworzą specjaliści w dziedzinach lifestyle'u, zdrowia, urody, wychowania dzieci i mody. Z głęboką wiedzą i doświadczeniem tworzą artykuły, które nie tylko informują, ale i inspirują do zdrowszego i bardziej świadomego życia. Dzięki ich ekspertyzie możesz oczekiwać treści pełnych praktycznych wskazówek i aktualnych trendów, dostosowanych do Twoich potrzeb i aspiracji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?