Na czym polega pełzanie niemowląt?
Data publikacji 1 lipca 2022
Czynności takie jak pełzanie i raczkowanie mają ogromny wpływ na rozwój intelektualny malucha, odgrywając kluczową rolę w prawidłowym ukształtowaniu struktur mózgowych.
Czym jest pełzanie niemowląt?
Okres pełzania niemowląt to bardzo ważny etap rozwojowy, od którego zależy między innymi prawidłowe ukształtowanie się dwóch z pośród siedmiu poziomów funkcjonalnych mózgu. Prawidłowe pełzanie niemowlat jest oznaką tego, że ciało modzelowate łączące lewą i prawą półkulę jest odpowiednio rozwinięte – odpowiedni rozwój mózgu na etapie pełzania ułatwi nie tylko naukę raczkowania, ale także chodzenia czy grania na instrumencie. Kiedy dziecko pełza zaczyna określać swoje położenie względem otaczających je przedmiotów i przekonuje się, że ma wpływ na własne ciało i jego położenie w przestrzeni.
Podczas pełzania dziecko leży na brzuchu, poruszając nogami i rękami – ruch ten, nazywany także czołganiem, umożliwia dziecku przemieszczanie się. Pełzanie może przypominać raczkowanie, jednak warto zaznaczyć, że podczas pełzania brzuch dziecka przez cały czas dotyka podłogi.
Pełzanie niemowląt – na co zwrócić uwagę?
Prawidłowy rozwój dziecka to niezwykle ważna kwestia, dlatego też każdy rodzic powinien bacznie przyglądać się wszystkim postępom malucha. W przypadku pełzania opiekunowie powinni pamiętać o tym, że pierwsze próby przemieszczania się powinny nastąpić już w 4 tygodniu życia dziecka.
W kolejnych tygodniach ruchy dziecka powinny być coraz bardziej płynne, maluch powinien też uczyć się, który ruch przynosi lepsze efekty. Warto zaznaczyć, że w początkowych fazach pełzania nieistotny jest kierunek czy rodzaj ruchu – kwestiom tym koniecznie trzeba zacząć przyglądać się pomiędzy 2 a 3 miesiącem życia dziecka. Przyjmuje się, że dziecko w wieku 3 miesięcy powinno być w stanie pełzać do przodu ruchem naprzemiennym, pokonując dystans co najmniej 90 centymetrów.
Raczkowanie dziecka – charakterystyka
Kolejnym ważnym etapem w życiu każdego niemowlaka jest okres raczkowania, który rozpoczyna się mniej więcej pomiędzy 6 a 10 miesiącem życia. Czas ten pomaga dziecku nauczyć się własnego ciała, przygotowując je do postawienia pierwszych kroków.
Dodatkowo raczkowanie wzmacnia mięśnie oraz przyczynia się do prawidłowego rozwoju mózgu. Poza tym raczkujące dziecko uczy się także orientacji w przestrzeni oraz oceny odległości, czyli umiejętności niezbędnych do płynnego i bezproblemowego przemieszczania się.
Jak nauczyc dziecko raczkowac?
Bardzo często rodzice, aby ułatwić dzieciom naukę raczkowania, decydują się na wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń. W nauce raczkowania może pomóc także zapewnienie dziecku odpowiednich warunków – usunięcie przeszkód oraz zakup specjalnej maty to skuteczny sposób na to, by zachęcić malucha do podjęcia pierwszych prób raczkowania.
Jednym ze sprawdzonych i skutecznych ćwiczeń jest między innymi zachęcanie dziecka do podpełzania po różnego rodzaju przedmioty, w tym ulubione grzechotki czy misie. Poza tym w nauce raczkowania może przydać się także niewielkie pudełko lub inna funkcjonalna podpórka, dzięki której maleństwo zyska większą stabilność i równowagę.
Koniecznie trzeba pamiętać również o tym, że w nauce raczkowanie niezwykle ważną kwestią jest baczne obserwowanie postępów malucha i dopasowywanie poziomu trudności ćwiczeń do indywidualnych możliwości każdego dziecka.