Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle termolezja

Czym jest termolezja i kiedy się ją wykonuje?

Data publikacji 16 stycznia 2023

Termolezja (termoablacja, ablacja termiczna) to skuteczna metoda zwalczania bólu przewlekłego. Jest to nowoczesna, małoinwazyjna, bezpieczna metoda, często stosowana w leczeniu dolegliwości bólowych, między innymi zespołów bólowych kręgosłupa piersiowego, szyjnego czy lędźwiowo-krzyżowego. Termolezja polega na wyłączeniu nerwów przewodzących ból. Podczas zabiegu wykorzystuje się prąd o częstotliwości fal radiowych w zakresie 300-500 kHZ. Przepływ prądu powoduje kontrolowane rozgrzanie tkanek do temperatury około 70-90 °C na czas około 90 do 120 sekund. Działanie podwyższonej temperatury niszczy tkanki w promieniu kilku milimetrów, precyzyjnie unieszkodliwia nerwy przewodzące ból. Skutkiem działania prądu jest zablokowanie przekazywania impulsów nerwowych w obrębie włókien, odpowiadających za odczuwanie bólu. Efektem zabiegu jest długotrwała redukcja odczuwania bólu. Skutki zabiegu termolezji zależą od szybkości regeneracji nerwów, średnio utrzymują się przez okres 9 do 18 miesięcy. Zabieg można powtarzać.

Wskazania do zabiegu termolezji

Termolezja jest skutecznym zabiegiem leczenia bólu wywołanego przez różnego rodzaju nieprawidłowe pobudzenie włókien nerwowych, odpowiedzialnych za przekazywanie bodźców bólowych. Najczęściej przyczyną bólu neuropatycznego są zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgowych powodujące podrażnienie nerwów zwłaszcza na odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Wskazaniami do zastosowania leczenia metodą termolezji najczęściej są dolegliwości bólowe wywołane przez: zespoły bólowe kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, piersiowego lub szyjnego, ból korzeniowy nerwu grzbietowego, przewlekłe bóle kończyn górnych, przewlekłe bóle kończyn dolnych, bóle w okolicy krocza i miednicy, nerwobóle biodrowo-pachwinowe, nerwobóle biodrowe, nerwobóle pośladkowe, kokcygodynia, klasterowy ból głowy i inne. Zabieg termolezji jest również skuteczną metodą leczenia w wielu przypadkach klinicznych jak zwyrodnienie stawu biodrowego, kolanowego i skokowego. Metodę termolezji stosuje się w przypadkach, gdy jest uzasadnione przypuszczenie, że okaże się skuteczna. Przeciwwskazania dotyczą głównie osób, które w czasie poprzedzającym zabieg przeszły udar mózgu, zawał serca, mają zmiany skórne w miejscu nakłucia lub znajdują się w ciężkim stadium niektórych chorób.

Jak przebiega zabieg termolezji?

Decyzję o wykonaniu zabiegu termolezji podejmuje lekarz – neurochirurg po wykonaniu precyzyjnych badań diagnostycznych. Lekarz uzyskuje od pacjenta informacje o charakterze i poziomie odczuwania bólu. Po badaniu ogólnym, neurologicznym i analizie zdjęć RTG wykonywana jest blokada diagnostyczna prognozująca zastosowanie zabiegu termolezji. Zabieg termolezji wykonywany jest przez lekarza specjalistę w warunkach sali operacyjnej lub gabinetu zabiegowego pod kontrolą rentgenowską, w znieczuleniu miejscowym, bez usypiania pacjenta. W bezpośrednią okolicę nerwu, pod kontrolą urządzeń diagnostycznych wkłuwana jest igła z umieszczoną wewnątrz elektrodą podłączoną do generatora RF. Przepływ prądu przez prawidłowo umiejscowioną elektrodę powoduje miejscowy wzrost temperatury, dochodzi do niewielkiej koagulacji w nerwie, ale jego tkanki nie ulegają zniszczeniu, więc mają możliwość regeneracji. Przerwaniu ulega tylko przewodzenie bodźców bólowych. Jest to klasyczny zabieg ablacji. Po wyciągnięciu igły na miejsce wkłucia założony jest opatrunek. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Zabieg termolezji trwa najczęściej kilkadziesiąt minut, przeważnie około godziny.

Efekty, zalecenia po zabiegu termolezji

Prawidłowo wykonany zabieg termolezji skutecznie ogranicza dolegliwości bólowe nawet do 80%. Efekty termolezji pojawiają się bezpośrednio po zabiegu i utrzymują się do czasu regeneracji nerwu, co trwa zazwyczaj do kilkunastu miesięcy. Średnio skuteczność utrzymuje się przez okres 9 do 18 miesięcy. Zabieg jest bezpieczny, więc można go powtarzać. Zaletą małoinwazyjnego zabiegu jest szybki powrót do pełnej aktywności. Skutkiem ubocznym może być kilkudniowy ból w miejscu wkłucia, może pojawić się miejscowe zakażenie lub przeczulica skóry. Jest to jednak naturalna reakcja organizmu na interwencję zewnętrzną. W dniach bezpośrednio po zabiegu termolezji warto ograniczyć aktywność fizyczną i poświęcić czas na wypoczynek. Po ustąpieniu ewentualnych dolegliwości bólowych w klinice Carolina Medical Center zalecana jest rehabilitacja ruchowa.

Materiał zewnętrzny

Redakcja medcentre.pl

Nasz zespół tworzą specjaliści w dziedzinach lifestyle'u, zdrowia, urody, wychowania dzieci i mody. Z głęboką wiedzą i doświadczeniem tworzą artykuły, które nie tylko informują, ale i inspirują do zdrowszego i bardziej świadomego życia. Dzięki ich ekspertyzie możesz oczekiwać treści pełnych praktycznych wskazówek i aktualnych trendów, dostosowanych do Twoich potrzeb i aspiracji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?