Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle czerwone oko

Objawy i przyczyny przekrwionego oka

Data publikacji 5 stycznia 2022


Przekrwione oczy mogą być z wielu powodów. Przede wszystkim jest to objaw, który występuje przy chorobach spojówek, a także innych części oka. Innymi przyczynami przekrwionego oka mogą być choroby autoimmunologiczne oraz wszelkie stany alergiczne. Warto dowiedzieć się, kiedy powinno udać się do okulisty.

Przekrwione oczy przyczyny

Przekrwione oko jest wynikiem poszerzenia powierzchownych naczyń krwionośnych w gałce ocznej. Warto wiedzieć, w jakiej sytuacji może dojść do stanu zapalnego. Czerwone oko może być skutkiem podrażnienia spojówki, błony naczyniowej, twardówki, a także rogówki. Jeżeli u chorej osoby oprócz czerwonego oka pojawią się także inne objawy, jak na przykład wymioty, ostry ból głowy, mdłości, ból gardła, wyciek z nosa bądź zmęczenie, to należy udać się niezwłocznie na konsultację do okulisty, bowiem objawy mogą mówić o innej chorobie. Warto podkreślić, że przekrwione oczy mogą być oznaką ataku jaskry. Ponadto przekrwiony oczy, katar i kichanie może oznaczać alergię bądź przeziębienie. Należy także pamiętać, że czerwone, przekrwione oczy mogą sugerować o tym, że jest to wynik przyjmowania niektórych leków.

Dlaczego oczy są przekrwione?

Wszelkie choroby spojówki przeważnie objawiają się tym, iż pojawiają się czerwone oczy. Należy pamiętać o tym, że zespół suchego oka objawia się nie tylko przekrwionymi oczami, ale także uczuciem suchości pod powiekami, a także występuje uczucie zmęczenia oraz ciężkości powiek. Tego typu dolegliwość przeważnie diagnozowana jest u ludzi, którzy długo pracą przy komputerze. Warto zaznaczyć, że wylew podspojówkowy cechuje się miejscowym zaczerwienieniem rozlanym bądź plackowatym. Ponadto przekrwione oczy mogą być objawami infekcyjnego zapalenia spojówek. Trzeba też wspomnieć o tym, że stan zapalny może być wywołany wirusami, a także bakteriami. Przekrwione oko może także być spowodowane chemicznym podrażnieniem spojówek – do zatarcia mogło dojść nawet podczas zwykłe, codziennej higieny twarzy. Takie dolegliwości przeważnie ustępują same po przemyciu oka bądź zastosowaniu leczniczych kropli do oka. Czerwone oczy mogą także sugerować o alergii.

Leczenie przekrwionych oczu

W przypadku przekrwionych oczu, kuracja będzie dopasowana do rodzaju schorzenia, lecz w większości będzie chodziło o redukcje konkretnych objawów, a także dolegliwości. Szybka interwencja będzie wskazania w przypadku, w którym przekrwione oczy pojawią się po mechanicznym, chemicznym urazie. Należy pamiętać o tym, że przekrwione oczy powinni niepokoić, zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszyć będzie im silniejszy ból głowy, a także pogorszenie w ostrości widzenia. Kuracja będzie konieczna, kiedy do zespołu czerwonego oka dojdzie do podwójnego widzenia, zakażenia oka u osób noszących soczewki kontaktowe, a także nagłego wytrzeszczu. Do leczenia przekrwionych oczu najczęściej stosuje się krople do oczu, a także leki przeciwzapalne. Niewątpliwie jeśli proste metody leczenia oczu nie pomagają, to należy się udać do lekarza.

Redakcja medcentre.pl

Nasz zespół tworzą specjaliści w dziedzinach lifestyle'u, zdrowia, urody, wychowania dzieci i mody. Z głęboką wiedzą i doświadczeniem tworzą artykuły, które nie tylko informują, ale i inspirują do zdrowszego i bardziej świadomego życia. Dzięki ich ekspertyzie możesz oczekiwać treści pełnych praktycznych wskazówek i aktualnych trendów, dostosowanych do Twoich potrzeb i aspiracji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?