Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle skoki rozwojowe po roku

Ważne momenty w rozwoju dziecka

Data publikacji 9 lipca 2022


Rozwój dziecka to bardzo szeroka dziedzina nauki obejmująca zarówno psychologię, neurologię, pedagogikę, jak i medycynę. Zagadnienie to jest niezwykle bogate w szereg badań, opisanych przez lekarzy i naukowców zajmujących się procesami rozwoju dziecka. Powstało wiele teorii na ten temat i większość z nich została udokumentowana w literaturze naukowej.

Rozwój niemowlęcia

Pierwszy rok życia maluszka to niezwykle dynamiczny proces. W tym czasie rozwój dziecka nabiera bardzo szybkiego tempa, które obfituje w szereg zmian zachodzących w funkcjonowaniu malucha. Naukowcy mówią, że pierwsze trzy lata dziecka to najważniejszy etap w jego życiu.

Definicja skoku rozwojowego

Twórcą definicji skoku rozwojowego jest Frans Plooij. Według niego jest to moment w rozwoju umysłowym dziecka, w trakcie którego, w mózgu, tworzy się wiele nowych połączeń neuronalnych, natomiast układ nerwowy otrzymuje informacje, których wcześniej nie mógł przetworzyć.

Skoki rozwojowe u niemowląt

Zanim zaobserwujemy duże zmiany w rozwoju malca, zetkniemy się najpierw z szeregiem przemian w jego zachowaniu. Każde dziecko będzie zmieniać się indywidualnie, jednak można wyodrębnić kilka cech wspólnych, które mogą się wtedy pojawić. Należą do nich:
– większa senność lub rozdrażnienie
– niechęć do jedzenia
– nieustanne zwracanie na siebie uwagi
– płaczliwość

Zmiany po pierwszym roku życia

Skoki rozwojowe po roku życia malca są jednymi z najbardziej widocznych w całym życiu człowieka. Większość dzieci nabywa konkretnych umiejętności charakterystycznych dla tego okresu. Są nimi:
– samodzielne stawianie pierwszych kroków
– segregowanie zabawek
– wykonywanie prostych poleceń
– komunikowanie się za pomocą prostych dźwięków
– rozróżnianie przedmiotów i wskazanie, do czego służą
– manifestowanie swoich nastrojów
– naśladowanie zwierząt i członków rodziny
– powtarzanie czynności
-bieganie, wspinanie na kanapy itp.

Kolejne lata życia dziecka, kolejne zmiany

Skoki rozwojowe w 2 i 3 roku życia wymagają od rodziców nakładów cierpliwości i zrozumienia. Malec wciąż uczy się wielu nowych umiejętności i jest ciekawy świata. W tym okresie może pojawić się tzw. bunt dwulatka, który może obfitować w szereg skrajnych emocji. W jego rozwoju pojawiają się kolejne zmiany:
– ciekawość świata
– zdobywanie nowej wiedzy
– lepsze radzenie z chwytem
– umiejętność rysowania, kolorowania
– samodzielne ubieranie
– kontrolowanie potrzeb fizjologicznych
– nabywanie nowych kompetencji społecznych
– potrzeba większej aktywności ruchowej

Ile trwa skok rozwojowy

Większość rodziców zastanawia się, jak długo może trwać dynamiczny proces przemian w rozwoju ich dziecka. Należy pamiętać, że proces przemian w funkcjonowaniu malucha trwa całe jego dojrzewanie, jednak naukowcy zaznaczają, że kolejne skoki rozwojowe mogą występować od kilku dni do kilku tygodni.

W tych szczególnych momentach życia dziecka bardzo ważne jest towarzyszenie mu i wsparcie ze strony rodziców. Maluch potrzebuje w tym okresie zaspokojenia potrzeby bezpieczeństwa i zaufania. To bardzo ważne czynniki wspomagające jego rozwój.

Redakcja medcentre.pl

Nasz zespół tworzą specjaliści w dziedzinach lifestyle'u, zdrowia, urody, wychowania dzieci i mody. Z głęboką wiedzą i doświadczeniem tworzą artykuły, które nie tylko informują, ale i inspirują do zdrowszego i bardziej świadomego życia. Dzięki ich ekspertyzie możesz oczekiwać treści pełnych praktycznych wskazówek i aktualnych trendów, dostosowanych do Twoich potrzeb i aspiracji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?