medcentre.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i urodzie

Zdrowie

Jak poprawić wzrok – skuteczne domowe sposoby

Jak poprawić wzrok – skuteczne domowe sposoby

Walka z wadami wzroku jest trudnym zadaniem i w pewnych okolicznościach problem może rozwiązać już tylko wizyta u okulisty, a następnie dobór i regularne noszenie odpowiednich okularów. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wspierać wzroku także z wykorzystaniem domowych sposobów. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o to, co poprawia wzrok, prawdą jest jednak to, że można skorzystać z przynajmniej kilku skutecznych, bo sprawdzonych opcji.

Jak poprawić wzrok domowymi sposobami?

Nie ma żadnego cudownego sposobu na wyleczenie takich chorób oczu jak krótkowzroczność i astygmatyzm. Warto jednak pamiętać o tym, że oczy, podobnie jak inne organy, potrzebują określonych składników odżywczych, aby funkcjonować prawidłowo. Tu na pierwszy plan wysuwa się witamina A, której niedobór prowadzi do zaburzenia wytwarzania się rodopsyny. Brak rodopsyny może być wyjątkowo dotkliwy, bo odpowiada ona za dobre widzenie w nocy, a także wtedy, gdy nie dbamy należycie o odpowiednie oświetlenie.
Zastanawiając się nad tym, jak poprawić wzrok, nie możemy zapominać także o roli, jaką w jego pielęgnacji odgrywa luteina. Jest ona barwnikiem zlokalizowanym w siatkówce, a jego właściwe stężenie jest w stanie chronić oko przed światłem, gdy występuje ono w nadmiernym natężeniu. Oczywiście, to naturalna luteina jest tą, której ilość powinna być jak najwyższa, jeśli jednak nie ma takiej możliwości, warto zastanowić się nad jej suplementacją. Można robić to z wykorzystaniem preparatów aptecznych, nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby korzystać z luteiny będącej częścią składową owoców i warzyw, w tym choćby botwiny, szpinaku i jarmużu.

Co jeść, by cieszyć się dobrym wzrokiem?

Nie tylko szpinak i jarmuż obecne w naszej diecie mogą wspierać oczy. Lista produktów spożywczych, po które warto sięgać, aby przez długi czas cieszyć się dobrym wzrokiem, jest zdecydowanie dłuższa. Tu warto wspomnieć o marchwi i warzywach kapustnych bogatych w witaminę A, a także o cukinii i brukselce, które wcale nie mają w swoim składzie mniej luteiny niż wzmiankowana już botwina. Nie warto też stronić od pysznych batatów oraz od masła.

Jak ćwiczyć oczy?

Mówiąc o domowych sposobach na poprawę wzroku nie wspomina się wyłącznie o prawidłowym odżywianiu. Wiele osób zwraca uwagę również na to, że oczy można ćwiczyć. Lekarze są zdania, że nawet najbardziej intensywna gimnastyka oczu nie będzie przeciwdziałać postępującym problemom ze wzrokiem. Zwracają jednak uwagę na to, że wiele technik może przeciwdziałać zmęczeniu oczu zwiększając choćby komfort pracy przed monitorem komputera. Najskuteczniejsze wydają się w tym kontekście najprostsze ćwiczenia takie, jak choćby te, które zakłada odrywanie co jakiś czas wzroku od monitora po to, aby spojrzeć gdzieś w dal. Dzięki temu możemy zmniejszyć zmęczenie oczu i poprawić, choćby na krótko, ostrość widzenia. Ćwiczenie jest na tyle skuteczne, że zaleca się przynajmniej kilkukrotne jego powtórzenie w każdej godzinie pracy. Warto też pamiętać o tym, że oczom może pomóc także… ziewanie, które w naturalny sposób prowadzi do ich nawilżenia.

Udostępnij