Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie ból głowy po przebudzeniu

Ból głowy – jakie są przyczyny?

Data publikacji 5 stycznia 2022


Ból głowy po przebudzeniu jest jedną z najgorszych rzeczy. Gdy otwieramy rano oczy chcemy być przede wszystkim wypoczęci i pełni energii do dalszego działania, a zamiast tego naszym marzeniem jest to, a by spożyć tabletkę przeciwbólową i wrócić do leżenia w łóżku. W obecnych czasach ponad połowa osób cierpiących na bóle głowy, doświadcza ich po przebudzeniu ze snu.

Przyczyny bólu po przebudzeniu

Istnieje wiele przyczyn porannego bólu głowy. Często świadczą o poważniejszym stanie chorobowym i niestety będą wymagać konsultacji z lekarzem. Jednakże w wielu innych przypadkach, by sobie z nimi skutecznie poradzić, trzeba jedynie zmienić swe nawyki oraz zastosować się do kilku prostych rad. Częstą chorobą, która powoduje tego typu ból jest migrena, która potrafić być wyniszczająca. Niestety wciąż nie wynaleziono na nią skutecznego lekarstwa. Według szacunków cierpi na nią aż 15% populacji. Kolejną dolegliwością jest klasterowy ból głowy. Często mylony jest z migreną, jednakże występuje znacznie rzadziej, niż migrena i częściej dotyka mężczyzn, niż kobiet – w przypadku migreny jest na odwrót. Choroba ta charakteryzuje się przede wszystkim atakami bardzo silnego bólu, który obejmuje pół głowy, a także połowę twarzy. Warto podkreślić, że ból może promieniować do oczodołu, a także policzka. Kolejną przyczyną porannego bólu może być ródsenny ból głowy. W przypadku, gdy tętniący ból głowy wybudza nas w środku nocy, to bardzo możliwe, że cierpimy na tzw. śródsenny ból głowy. Tego typu ból występuje bardzo rzadko. Jego nasilenie cechuje się tym, że jest umiarkowane i często towarzyszą mu nudności. Przeważnie będzie obejmował całą głowę, lecz w 30% przypadków ma on charakter tylko jednostronny.

Ból głowy z przodu czoła

Często występujący ból głowy z przodu czoła może wskazywać na kilka jednostek chorobowych – przyczynami mogą być np. chore zęby, zapalenie zatok, grypa, choroby mózgu oraz nowotwory. Przeważnie występuje jako napięciowy ból głowy, który nie jest wynikiem żadnej konkretnej dolegliwości. Stres, brak snu oraz zmęczenie mogą być przyczynami tego typu bólu. Należy pamiętać o tym, że ból głowy nigdy nie powinien być przez nas lekceważony. Wszystkie przypadki przewlekłego bólu głowy powinno konsultować się ze specjalistą, który zleci nam badania, które umożliwią wykrycie poważniejszych przyczyn tego typu dolegliwości. Ponadto nie wolno leczyć bólu głowy jedynie objawowo. Gdy występują uporczywe bóle głowy, to przeważnie konieczna będzie konsultacja neurologiczna.

Ból głowy i oczu

Występuje wiele przyczyn pojawienia się jednoczesnego bólu oczu oraz głowy. Wymienić można na przykład wady wzroku, ostre zapalenie zatok przynosowych, jaskrę, a także migrenę. Trzeba też wspomnieć o tym, że w zależności od tego, co będzie powodowało rozwinięcie się bardzo dokuczliwych objawów bólowych, warto dobrać właściwą metodą leczenia. Przeważnie przyczynami rozwoju jednoczesnego bólu oka i głowy są: migrena, klasterowy ból głowy, jaskra oraz ostre zapalenie zatok obocznych nosa.

Redakcja medcentre.pl

Nasz zespół tworzą specjaliści w dziedzinach lifestyle'u, zdrowia, urody, wychowania dzieci i mody. Z głęboką wiedzą i doświadczeniem tworzą artykuły, które nie tylko informują, ale i inspirują do zdrowszego i bardziej świadomego życia. Dzięki ich ekspertyzie możesz oczekiwać treści pełnych praktycznych wskazówek i aktualnych trendów, dostosowanych do Twoich potrzeb i aspiracji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?