Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Najlepsze praktyki w dystrybucji szczepionek

Data publikacji: 2024-05-04 Data aktualizacji: 2025-01-30
Najlepsze praktyki w dystrybucji szczepionek

Obrót szczepionkami wymaga wdrażania i stosowania szeregu procedur bezpieczeństwa. Wynika to z faktu, że są one preparatami medycznymi o dość specyficznym składzie i właściwościach. Jakich dobrych praktyk wymaga dystrybucja szczepionek?

Dlaczego szczepionki są tak ważne?

Z punktu widzenia medycyny szczepionki są szczególnie istotne, gdyż ułatwiają zapobieganie chorobom, które jeszcze niedawno były zaliczane do grona śmiertelnych. Co do zasady, można je podzielić na dwie grupy:

  1. Szczepionki, które wymagają przewozu w warunkach tzw. zimnego łańcucha dostaw, czyli w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza. Najczęściej do ich produkcji używa się wirusów, które – po iniekcji – wywołują pożądaną reakcję immunologiczną. Obniżenie temperatury preparatu poniżej 2 stopni Celsjusza mogłoby doprowadzić do sytuacji, w której staje się ona całkowicie nieaktywna.

  2. Szczepionki mrożone, czyli preparaty medyczne, których działanie jest najczęściej oparciu o przekaźnik mRNA. Bezpieczne przechowywanie tych preparatów wymaga obniżenia temperatury otoczenia do zakresu od – 15 do -90 stopni Celsjusza.

Dobre praktyki w kontekście transportu szczepionek

Na każdym swym etapie, dystrybucja szczepionek powinna opierać się na ciągłym monitorowaniu warunków przewozu preparatu. Co więcej, systemy monitorujące temperaturę powinny ostrzegać o ryzyku przekroczenia jej dopuszczalnego zakresu. Co ważne, ów monitoring powinien mieć miejsce nie tylko w odpowiednio przygotowanych do tego celu pojazdach, ale też w magazynach leków. Zaleca się również użycie specjalnych, izolowanych pojemników, które pozwalają na podtrzymanie właściwej temperatury preparatu.

Dystrybucja szczepionek mrożonych wiąże się również z koniecznością posiadania dodatkowych lodówek i suchego lodu. Dostawca leków powinien korzystać z rozwiązań, jakie były wdrażane już na etapie obrotu szczepionkami przeciwko COVID-19. Dzięki nim udało się wyeliminować zagrożenia, jakie występowały w tzw. wąskich gardłach dystrybucyjnych, czyli np. w drodze pomiędzy samochodem a magazynem i vice versa.

Dlaczego jest to tak istotne?

Prawidłowa i bezpieczna dystrybucja szczepionek wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Mówimy w końcu o preparatach medycznych, od których zależy ludzkie życie i zdrowie. Jako doświadczony hurtownik, pharmalink.pl stawia przede wszystkim na ciągłość dostaw i zapewnienie dystrybucji szczepionek na najwyższym, a zarazem płynnym poziomie.

Reasumując, dobre praktyki dotyczące obrotu szczepionkami mają swe uzasadnienie w Dobrej Praktyce Dystrybucyjnej.

Materiał zewnętrzny

Redakcja medcentre.pl

Zespół redakcyjny medcentre.pl z pasją podchodzi do tematów urody, mody, zdrowia i wychowania dzieci. Uwielbiamy dzielić się rzetelną wiedzą i praktycznymi poradami, aby każdy mógł zadbać o siebie i swoich bliskich. Skomplikowane zagadnienia tłumaczymy w prosty, przystępny sposób.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?