medcentre.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i urodzie

Lifestyle

Pielęgnacja przez wzgląd na porowatość włosów

Pielęgnacja przez wzgląd na porowatość włosów

Aby we właściwy sposób dbać o swoje włosy, trzeba je dobrze poznać. Kosmetyki do pielęgnacji dostosowane są do tego, jaką strukturę mają włosy. Inne zabiegi pielęgnacyjne poleca się włosom farbowanym a inne zniszczonym przez zabiegi stylizacyjne lub takim, które nadmiernie wypadają. Jedną z cech charakterystycznych włosów bez względu na ich kolor, czy stopień zniszczenia, jest porowatość.

Test na porowatość włosów

Określenie stopnia porowatości włosów nie jest trudne. Fryzjerowi wystarczy spojrzeć na to, jak włosy się układają, by wiedzieć, czy są niskoporowate, średnioporowate, czy wysokoporowate.
W internecie, zwłaszcza na stronach producentów kosmetyków do pielęgnacji włosów, można znaleźć testy wielokrotnego wyboru, których wynik daje odpowiedzieć na pytanie o porowatość włosów. Wystarczy jedynie odpowiedzieć na kilka pytań o włosy: czy się plączą lub elektryzują, jak zachowują się tuż po umyciu albo czy łatwo ułożyć z nich loki.
Można także wykonać domowy test na porowatość włosów, do którego potrzeba będzie szklanka z letnią wodą. Polega on na tym, by na wodzie położyć włos. To, co stanie się z nim po paru minutach pomoże określić stopień porowatości włosów:
– włos niskoporowaty będzie znajdował się na powierzchni,
– włos średnioporowaty utrzyma się w połowie wysokości wody w szklance
– włos wysokoporowaty opadnie na dno.
Test porowatości włosów pomoże dobrać odpowiednio środki do ich pielęgnacji, dzięki temu będą wyglądać zdrowo i lepiej się układać.

Właściwa pielęgnacja włosów w zależności od stopnia porowatości

Niskoporowate włosy najłatwiej się układają. Zazwyczaj są proste i dobrze się rozczesują. Gdy są długie, mogą sprawiać wrażenie przyklapniętych, dlatego warto tuż po umyciu stosować odżywki, które nadają im puszystości. Aby je odżywić, warto stosować oleje kokosowy lub rycynowy. Nie powinno się wykonywać tych zabiegów zbyt często, aby włosy nie wyglądały na posklejane i przetłuszczone.
Włosy niskoporowate najlepiej się prezentują, gdy ułożą się naturalnie. Po umyciu wystarczy wysuszyć je ciepłym strumieniem powietrza i zostawić rozpuszczone. Są dość odporne na zabiegi stylizacyjne: skręcone loki szybko się prostują a powstałe po spleceniu warkoczy fale nie są zbyt trwałe.
Włosy średnioporowate zachowują niektóre z cech niskoporotwatych włosów, ale już nie są tak proste. Często się elektryzują, przez co ich końcówki bywają rozdwojone. Takie włosy wymagają znacznie bardziej starannej pielęgnacji. Suszenie ciepłym powietrzem może sprawić, że będą się puszyć. Konieczne jest też stosowanie odżywek, które będą je wygładzać po umyciu.
Włosy średnioporowate łatwo się układają, ale częste zabiegi stylizacyjne sprawiają, że są przesuszone. Dobrze, aby były podcinane regularnie, zwłaszcza jeśli są zniszczone.
Wysokoporowate włosy są bardzo wrażliwe i wymagają bardzo starannej pielęgnacji. Najczęściej polecaną metodą jest OMO: odżywka, mycie właściwe, odżywka. Dzięki temu włosy będą mniej napuszone i łatwiej będzie je rozczesać. Pasma wysokoporowatych włosów są szorstkie i matowe, dlatego trzeba je często odżywiać.

Udostępnij