medcentre.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i urodzie

Lifestyle

Dlaczego dieta na wzrok pomaga wzmacniać oczy?

Dlaczego dieta na wzrok pomaga wzmacniać oczy?

W dzisiejszym świecie wzrok jest narażony na wiele niedogodności. Praca przy komputerze, wpatrywanie się w ekran smartfonu czy suche powietrze w pomieszczeniach sprawia, że oczy są przemęczone i nadwyrężone. Warto o nie zadbać, stosując m.in. właściwą dietę.

Codziennie dbaj o wzrok

Wzrok to dla wielu najważniejszy zmysł. Dlatego trzeba o niego bardzo dbać, zwłaszcza że jest oczy są dziś mocno nadwyrężane przez wiele niekorzystnych czynników. Już malutkim dzieciom powinno się wpajać właściwe dbanie o oczy.
Warto wiedzieć, co wzmacnia wzrok, bo dzięki temu można o nie odpowiednio zadbać. Bardzo duże znaczenie ma dostarczanie organizmowi niezbędnych substancji, które pozwolą nie tylko na utrzymanie oczu we właściwej kondycji, ale także, w wielu przypadkach, na polepszenie wzroku.
Nie wolno też zapominać o regularnym sprawdzaniu wzroku u okulisty, szczególnie po przekroczeniu 40 roku życia. Dzięki temu można szybko wyłapać niekorzystne zmiany i je leczyć.

Co jeść, aby mieć dobry wzrok

Praktycznie każdy wie, że aby utrzymać dobre zdrowie, trzeba się odpowiednio odżywiać. Ta sama reguła obowiązuje w stosunku do oczu. Odpowiednia dieta na wzrok, dostarczająca niezbędnych minerałów, witamin i innych odżywczych substancji, sprawi, że wzmocnione zostaną oczy i jakość widzenia.
Co powinno się znaleźć w diecie korzystnej dla wzroku. Na pewno na talerzu muszą się znaleźć produkty o wysokiej zawartości beta-karotenu, czyli np. marchewka, dynie i cukinie, szpinak, papryka, jarmuż.
Niezbędne jest też dostarczenie odpowiedniej ilości witamin C i E. Sporo witaminy C jest m.in. w natce pietruszki, owocach cytrusowych, owocach dzikiej róży. Z kolei witaminę E można dostarczyć spożywając orzechy, pestki dyni, słonecznika, ryby czy oleje roślinne. W diecie dla oczu powinny się znaleźć sporo ilości przeciwutleniaczy, które zapobiegają m.in. zwyrodnieniu żółtej plamki.
Aby dostarczyć oczom wszelkich niezbędnych substancji, należy spożywać urozmaicone posiłki. Powinno być w nich dużo warzyw i owoców, zwłaszcza tych zielonych, czerwonych i żółtych. Kolorowy posiłek to nie tylko pięknie wygląda, ale także wpływa na zdrowie oczu.

Witaminowe wsparcie oczu

O potrzebie dostarczania odpowiednie ilości witamin napisano i powiedziano już mnóstwo. To właśnie te substancje sprawiają, że jesteśmy zdrowi, a nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.
Brak niektórych witamin sprawia, że pogarsza się nasz wzrok. Słynna kurza ślepota jest spowodowana brakiem witaminy A. Dlatego tak ważne są witaminy na oczy.
Najlepsze są oczywiście witaminy naturalne, które występują w pożywieniu. Warto tak układać jadłospis, aby dostarczyć wszystkich niezbędnych dla oczu witamin. Trzeba pamiętać, że niektóre z witamin są lepiej przyswajalne z dodatkiem tłuszczy, więc nie powinno się ich wykluczać z diety.
Jeśli z różnych powodów nie można ich z pożywieniem, należy je suplementować. Najlepsze będą specjalne kompozycje witamin i minerałów, które przygotowano z myślą o wzmocnieniu wzroku.
Przy kłopotach ze wzrokiem przyjmowanie witamin koniecznie trzeba skonsultować z okulistą.

Udostępnij