Jęczmień na oku leczenie, przyczyny, objawy
Data publikacji 5 stycznia 2022
Pojawienie się jęczmienia na oku nie jest niczym przyjemnym, niestety może rozwinąć się u każdego. Nie ma znaczenia płeć ani wiek. Nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia, nie jest niczym niebezpiecznym, ale przyczynia się do wystąpienia dolegliwości bólowych i uprzykrza życie. W zależności od tego, czy pojawi się jęczmień wewnętrzny, czy zewnętrzny, występują nieco inne objawy. Przyczyn powstania tej problematycznej zmiany na oku może być wiele. Warto poznać sposoby przynoszące ulgę i pozwalające na szybsze pozbycie się jęczmienia.
Skąd ten jęczmień, czym się objawia?
Jęczmień na oku jest wynikiem infekcji powieki, ma postać ropnia. Powstaje na skutek zakażenia gruczołów powieki, a winowajcą jest bakteria gronkowca. Jęczmień może być wewnętrzny lub zewnętrzny. Ten pierwszy znajduje się w tarczce powieki. Na wewnętrznej stronie powieki pojawia się ropna grudka, co daje uczucie ciała obcego w oku. Zmiana chorobowa jest objęta obrzękiem. Z kolei jęczmień zewnętrzny wynika z zapalenia mieszka włosowego rzęsy. Nawet jeśli nie podejmie się żadnych działań, to powstała po zewnętrznej stronie powieki grudka ropna zacznie samoczynnie zasychać, następnie pęknie. Następuje to zwykle już po kilku dniach. Towarzyszyła temu mniej uporczywe objawy niż w przypadku jęczmienia wewnętrznego. Do zakażenia gronkowcem złocistym dochodzi zwykle w przypadku osłabienia organizmu, spadku odporności. Jeśli ktoś ma tendencję do pocierania oczu brudnymi rękami, ma soczewki kontaktowe, bardzo się stresuje, nie dba o higienę oczu, to niestety znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka wstąpienia jęczmienia na oku. Przyczyną jego powstania są również: niedobory żywieniowe, alergie, podeszły wiek, cukrzyca, trądzik, łojotokowe zapalenie skóry, chroniczne zapalenie brzegów powiek. Jęczmień na oku objawia się ropniem na powiece, jej zaczerwienieniem swędzeniem, obrzękiem i bólem. Pojawia się też łzawienie, światłowstręt.
Jęczmień na oku leczenie
Wiele osób zastanawia się, co na jęczmień na oku bez recepty wybrać, aby pozbyć się uporczywych objawów. Pomocne mogą być krople do oczu ze świetlikiem i rumiankiem oraz ciepłe kompresy z naparów ziołowych. Warto sięgnąć po rumianek, świetlik, nagietek, świeżą pietruszkę. Wielu osobom pomaga przykładanie ugotowanego jajka zawiniętego w gazę, gdy jest jeszcze gorące. Okłady powinny być wykonywane kilka razy dziennie. W aptece dostępne są również gotowe maseczki na oczy o działaniu rozgrzewającym. Z babcinych metod można polecić pocieranie jęczmienia złotą obrączką, oczywiście trzeba ja najpierw zdezynfekować i rozgrzać. Okłady z zielonej herbaty także będą dobrym wyborem. Wystarczy zaparzyć herbatę w saszetce, odsączyć ją i przyłożyć do zmiany skórnej. Ogrzewanie jęczmienia służy przyspieszeniu jego pęknięcia. Nawet jeśli nie będzie się niczego robić, to jęczmień i tak zniknie samoczynnie, proces gojenia trwa średnio pięć dni. Czasem trzeba zastosować antybiotykoterapię, przez co czas leczenia się wydłuża do siedmiu dni. Apteczne medykamenty przydają się w przypadku ropiejącej zmiany lub jęczmienia utrudniającego widzenie.