Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś
Uroda bakteryjne zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek przyczyny, objawy, leczenie

Data publikacji 5 stycznia 2022


Świąd powiek, ich obrzęk, zaczerwienienie i nadmierne łzawienie oczu mogą wskazywać na zapalenie spojówek. Jest to dosyć powszechna choroba narządu wzroku. Do jej rozwoju dochodzi na skutek uszkodzenia mechanicznego, obcego ciała w oku, alergenu, wirusa lub bakterii. Oczywiście przyczyn powstania zapalenia spojówek może być więcej, dlatego kluczowe jest postawienie prawidłowej diagnozy, aby móc wdrożyć skuteczne leczenie. Schorzenie może być wywołane nawet ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe, zanieczyszczeniami środowiska. Brak skorygowanej wady wzroku lub zespół suchego oka także mogą zakończyć się zapaleniem spojówek.

Zapalenie spojówek przyczyny i objawy

Objawy zapalenia spojówek mogą być nieco inne, w zależności od tego, co jest przyczyną schorzenia. Wyróżnia się bakteryjne zapalenie spojówek, wirusowe zapalenie spojówek i alergiczne zapalenie spojówek. W przypadku tego pierwszego do rozwoju choroby dochodzi wskutek działania bakterii. Atakują one zwykle oboje oczu, nierzadko dochodzi do sklejenia brzegów powiek i ich obrzęku. Bakteryjnemu zapaleniu spojówek często towarzyszy uczucie ciała obcego w oku, nadmierne łzawienie. Objawy utrzymuje do dwóch tygodni, zwykle nie obserwuje się powiększenia węzłów chłonnych. Bardzo ważne jest to, aby nie dotykać oczu, bo łatwo o rozprzestrzenienie patogenów. Z kolei wirusowe zapalenie spojówek występuje u osób, które mają aktywną infekcję górnych dróg oddechowych lub jako powikłanie po chorobie.

Może wystąpić również w przypadku wirusa ospy wietrznej lub opryszczki. Wirusowe zapalenie spojówek objawia się zaczerwienieniem oczu, obrzękiem spojówek, nadmierną produkcją wodnistej wydzieliny z oczu. Bardzo często dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych. Jest to zaraźliwe schorzenie, trwa średnio dwa tygodnie. Jeśli ktoś jest na coś uczulony, to w wyniku kontaktu z alergenem dochodzi do alergicznego zapalenia spojówek. Winowajcą mogą być roztocza kurzu, substancja zawarta w kosmetyku lub pożywieniu, sierść psa, pyłki kwiatów lub drzew itd. Przy alergicznym zapaleniu spojówek pojawiają się symptomy w postaci silnego świądu oczu i nosa, zaczerwienionych i obrzękniętych powiek, nadmiernego łzawienia. Utrzymują się one do czasu wyeliminowania alergenu z otoczenia.

Jak leczy się zapalenie spojówek?

Leczenie zapalenia spojówek zależy od tego, co przyczyniło się do rozwoju schorzenia. Pomocne są krople do oczu, które łagodzą nieprzyjemne objawy w postaci zaczerwienienia i pieczenia. W składzie preparatu powinny znajdować się także substancje nawilżające i kojące. Można również sięgać po sól fizjologiczna i ziołowe okłady. Bardzo ważne jest to, aby nie podrażniać dodatkowo oka, trzeba je chronić przed działaniem promieniowania słonecznego i niebieskiego. Należy zrezygnować z makijażu oka, a do oczyszczania twarzy powinno się używać kosmetyków o łagodnym działaniu oczyszczającym. Jeśli ktoś nosi soczewki kontaktowe, to w przypadku wystąpienia zapalenia spojówek trzeba je odstawić na pewien czas. W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek nierzadko stosuje się antybiotykoterapię w postaci kropli. Lekarze przepisują również antybiotyki w formie maści lub tabletek. Ma to na celu złagodzenie objawów i przyspieszenie powrotu do zdrowia.

Redakcja medcentre.pl

Nasz zespół tworzą specjaliści w dziedzinach lifestyle'u, zdrowia, urody, wychowania dzieci i mody. Z głęboką wiedzą i doświadczeniem tworzą artykuły, które nie tylko informują, ale i inspirują do zdrowszego i bardziej świadomego życia. Dzięki ich ekspertyzie możesz oczekiwać treści pełnych praktycznych wskazówek i aktualnych trendów, dostosowanych do Twoich potrzeb i aspiracji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?