Jakie badania przed ciążą najlepiej zrobić?
Data publikacji 6 stycznia 2022
Żeby zapewnić prawidłowy przebieg ciąży, a także odpowiedni rozwój dziecka, to warto przed zajściem w ciąże przeprowadzić szereg istotnych badań. Można do nich wliczyć nie tylko takie, które są z wykorzystaniem próbki krwi czy moczu, lecz także szereg badań specjalistycznych, w tym badania genetyczne. Warto dowiedzieć się, jakie badania najlepiej wykonać przed ciążą.
Jakie badania przed ciążą najlepiej zrobić?
Warto zacząć od podstawowych badań krwi, które są bardzo istotne dla prawidłowego przebiegu ciąży. Świetnym wyborem będzie przede wszystkim morfologia z rozmazem, która pozwoli wykryć wiele nieprawidłowości w organizmie matki. Dzięki niej można zastosować właściwe leczenie już podczas planowania przyszłego potomstwa. Należy podkreślić, że próbka krwi będzie niezbędna między innymi do oznaczenie poziomu hormonów w tarczycy. Odpowiednia ilość zapewni dziecku odpowiedni rozwój układu nerwowego. Jest to bardzo istotna kwestia, bowiem jego struktury kształtują się już podczas pierwszych dni życia płodu.
Badanie moczu oraz testy na obecność przeciwciał przeciwko wirusom
Badanie moczu pozwoli lepiej zobrazować ogólny stan zdrowia przyszłej mamy, a także wykryć potencjalne infekcje w drogach moczowych. Obecnie są to coraz częstsze problemy, które zdarzają się regularnie u ciężarnych i mogą niestety stanowić bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia zarówna matki, jak i bobasa. Ponadto przed ciążą warto przeprowadzić testy na obecność przeciwciał, które skierowane są przeciwko wirusom różyczki, toksoplazmozy czy cytomegalii. Tego typu badania są bardzo istotne, bowiem wymienione wirusy mogą być niezwykle groźne dla noworodków – często powodują poronienia, a także poważniejsze wady rozwojowe.
Test na kiłę, HIV i obecność wirusa zapalenia wątroby typu B
Wszelkie testy na HIV, kiłę i inne wirusy są bardzo istotne. Nawet kobiety mające stałego partnera powinny przeprowadzić to oznaczenie przed zajściem w ciąże. Najważniejsza jest tutaj profilaktyka, a także minimalizacja potencjalnych zagrożeń dla życia i zdrowia dziecka. Niestety zarówno AIDS, jak i kiła wrodzona są śmiertelnie niebezpieczne dla życia matki i dziecka. Ponadto warto także zbadać poziom przeciwciał – ewentualnie doszczepić się przed porodem. Dzięki temu uzyska się pewność, iż nie dojdzie do zakażenie wirusem zapalanie wątroby typu B w czasie pobytu w szpitalu. Przeprowadzenie badań na te wszystkie wirusy będzie świetnym krokiem przed zajściem w ciąże.
Badania genetyczne przed ciążą
Przed zajściem w ciąże warto także przeprowadzić szereg badań genetycznych. Żeby uchronić nasze dziecko przed niebezpiecznymi chorobami genetycznymi, świetny krok to wykonanie Carrier Genetic Test (CGT), który powinien pomóc określić, czy para starająca się o dziecko, jest nosicielem mutacji genów, które mogą być odpowiedzialne za wszelkie choroby dziedziczone w sposób autosomalny recesywny – mogą przechodzić na potomstwo. Bez przeprowadzenia stosownych badań genetycznych trudno będzie ocenić, czy dziecko urodzi się zdrowe.