Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie co to jest astygmatyzm

Co to jest astygmatyzm? Wszystko, co musisz wiedzieć

Data publikacji 5 stycznia 2022


W XXI wieku okulistyka rozwija się znacznie dynamiczniej niż w poprzednich stuleciach, a przyczyną tego zjawiska jest fakt, że współcześnie nasze oczy są wystawione na zagrożenie praktycznie na każdym kroku. Telefony, tablety, komputery, a nawet monitory z ogłoszeniami, czy dotykowe panele zamówień w miejscach publicznych – wszystko to przekłada się na stan naszych oczu. Na niektóre wady wzroku nie mamy jednak wpływu i mierzymy się z nimi nawet od urodzenia. Mowa tu chociażby o astygmatyzmie, który jest prawdopodobnie najczęstszą z takich wad. Co to jest astygmatyzm i jakie ma objawy? Odpowiedzi poniżej!

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm jest wadą wzroku spowodowaną zniekształceniem się soczewki człowieka. Zwykle jest ona okrągła, jednak u astygmatyków soczewka najczęściej przyjmuje kształt zbliżony do piłki rugby. Ma to negatywny wpływ na odbieranie promieni świetlnych przez oko i przekazywanie ich do siatkówki. Zwykle bowiem skupiają się one w jednym punkcie siatkówki, jednak w przypadku astygmatyzmu są dwa punkty takowego skupienia. W rezultacie oko astygmatyka widzi wszystko niewyraźnie, niezależnie od odległości w jakiej znajduje się obraz.

Warto jednak wspomnieć, że astygmatyzm dzieli się na różne rodzaje, takie jak astygmatyzm krótkowzroczny, dalekowzroczny, skośny, czy też odwrotny. We wszystkich tych przypadkach odległość między dwoma punktami skupienia światła na siatkówce jest inna, a punkty te znajdują się w innych pozycjach. Zwykle jednak objawy dla każdego astygmatyka są mniej więcej takie same.

Objawy astygmatyzmu

Cechujące astygmatyzm objawy to przede wszystkim niewyraźne dostrzeganie obrazu zarówno z bliska, jak i z daleka. Niektóre jego elementy mogą być wyraźniejsze lub nawet być nieco przesuniętymi w stosunku do reszty, zwłaszcza gdy spogląda się na nie tylko okiem astygmatycznym. Poza tym osoby z astygmatyzmem mogą odczuwać nie tylko zmęczenie oczu, ale również bóle głowy w okolicach czoła.

Jaka jest właściwie przyczyna astygmatyzmu?

Mimo licznych badań medycyna nie wykazała jeszcze wszystkich przyczyn omawianej wady wzroku. Bardzo często jest ona po prostu dziedziczona genetycznie, jednak niekiedy spotyka się ją również u osób, w których rodzinach nigdy nie było przejawów astygmatyzmu. Mimo braku dokładnej wiedzy o źródle astygmatyzmu istnieje jednak niejedna metoda skutecznego leczenia tej wady wzroku.

Jak leczony jest astygmatyzm?

Najczęściej stosowanym przez okulistów sposobem leczenia astygmatyzmu jest przepisanie pacjentowi specjalnych szkieł kontaktowych. Ich regularne noszenie bezinwazyjnie zmienia kształt soczewki oka, niwelując tym samym bezpośrednią przyczynę astygmatyzmu. Alternatywą są też okulary dla astygmatyków, jednak stosuje się je zdecydowanie rzadziej. Warto też wspomnieć o tym, że istnieje możliwość leczenia astygmatyzmu chirurgicznie lub z użyciem lasera. Te metody są jednak kosztowne i niezbyt przyjemne, dlatego okuliści raczej zalecają wyżej wspomniane szkła kontaktowe lub okulary.

Redakcja medcentre.pl

Nasz zespół tworzą specjaliści w dziedzinach lifestyle'u, zdrowia, urody, wychowania dzieci i mody. Z głęboką wiedzą i doświadczeniem tworzą artykuły, które nie tylko informują, ale i inspirują do zdrowszego i bardziej świadomego życia. Dzięki ich ekspertyzie możesz oczekiwać treści pełnych praktycznych wskazówek i aktualnych trendów, dostosowanych do Twoich potrzeb i aspiracji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?