Czym charakteryzują się zioła na nadciśnienie?
Data publikacji 3 października 2022Nadciśnienie to jednak z najpowszechniejszych w społeczeństwie chorób. Jest ona o tyle niebezpieczna, że nie daje charakterystycznych objawów i często pozostaje niewykryta. Jakie mogą być przyczyny nadciśnienia? Jakie mieszanki ziołowe mogą pomóc? Podpowiadamy.
Nadciśnienie – czym może być spowodowane?
Nadciśnienie tętnicze jest jedną z chorób układu krążenia. Objawia się ono stałym podwyższonym ciśnieniem we krwi. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż cierpią na tę przypadłość, co sprawia, że jest ona nazywana „cichym zabójcą”. Wynika to z faktu, gdyż nie daje ono żadnych charakterystycznych objawów. Warto więc samodzielnie kontrolować swoje ciśnienie i zgłaszać się do lekarza w przypadku nieprawidłowości.
Przyczyn powstawania nadciśnienia tętniczego może być wiele. Duży wpływ na jego pojawienie się mają predyspozycje genetyczne. Jeżeli mamy w rodzinie osoby, które cierpią na tę przypadłość jest to znak, że należy mieć się na baczności. Genetyka nie jest jednak jedyną przyczyną. Do powstawania nadciśnienia może przyczyniać się również niezdrowy tryb życia i brak aktywności fizycznej.
Szczególną uwagę należy zwrócić na dietę. Do pojawienia się nadciśnienia często przyczyniają się słone przekąski oraz alkohol. Podobnie jest w przypadku zażywania używek oraz uzależnienia od leków. Nadciśnienie może być także spowodowane chorobami nerek, tarczycy, przytarczyc oraz nadnerczy. Zagrożenie niosą za sobą również choroby naczyń krwionośnych.
Zioła na nadciśnienie – czym się charakteryzują?
Zanim zdecydujemy się na leki warto sięgnąć po zioła na nadciśnienie. Jednym z najpopularniejszych w przypadku tej choroby jest głóg. Jest on bogaty w związki, które działają rozkurczowo na mięśnie gładkie np. na naczynia wieńcowe. Ma on również wpływ na uszczelnianie i wzmacnianie naczyń krwionośnych. Wszystko to wpływa pozytywnie na nadciśnienie.
Rośliną wykorzystywaną w mieszankach ziołowych na nadciśnienie jest jemioła. Posiada ona substancje rzadko spotykane wśród innych roślin. Należą do nich np. kwas gamma-aminomasłowy, który rozszerza naczynia krwionośne. Jemioła posiada również właściwości uspokajające i moczopędne, które sprzyjają stabilizacji ciśnienia.
Zioła na nadciśnienie warto stosować w początkowych fazach choroby. Mogą one pełnić funkcje wspierające leczenie za pomocą leków lub całkowicie je zastąpić. Należy jednak pamiętać, że zarówno dobór leków jak i mieszanek ziołowych należy konsultować z lekarzem. Profesjonalne połączenie farmakoterapii z mieszankami ziołowymi potrafi przynieść pozytywne efekty w leczeniu nadciśnienia.