Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle objawy migreny

Objawy oraz przyczyny migreny

Data publikacji 6 stycznia 2022


W obecnych czasach migrena stała się popularną przypadłością cywilizacyjną, która jest dziedziczona genetycznie. Często ból głowy jest tak mocny, iż człowiek nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Tego typu dolegliwość neurologiczna występuje przeważnie u kobiet. Warto dowiedzieć się, co na migrenę stosować i jakie są jej przyczyny.

Czym jest migrena?

Migrena to choroba przewlekła, która charakteryzuje się występowaniem napadowych, bardzo silnych bólów głowy – towarzyszą jej także inne objawy. Należy pamiętać o tym, że ta przypadłość wymaga dokładniejszej diagnostyki, ponieważ nie każdy ból głowy będzie świadczył o migrenie. Migrena to termin, który dotyczy tylko takich dolegliwości, które możemy uznawać za tak zwane pierwotne bóle w głowie. Mówiąc prościej, oznacza to, iż ich występowanie nie będzie efektem innej choroby. Obecnie migrena utożsamiana jest przez pacjentów z silnym bólem głowy, ponieważ jest to najpopularniejszy znany objaw tej dolegliwości. Trzeba pamiętać, że ta choroba jest dużo bardziej złożona, z tego powodu wskazana jest dokładniejsza diagnostyka przez lekarza.

Jakie są objawy migreny?

Podstawowym objawem migreny jest głównie intensywny ból głowy. Przeważnie ma miejsce po jednej stronie głowy, głównie za gałką oczną, a także skronią. Ponadto ma charakter najczęściej narastający oraz pulsujący. Warto podkreślić, że chorobie często towarzyszy również nasilenie bólu w czasie podejmowania drobniejszych aktywności fizycznych. Często też występują nudności i wymioty bądź nadwrażliwość na światło, dźwięk i zapachy.

Migrena przyczyny

Niestety czynniki odpowiadające za występowanie migreny nadal nie zostały do końca wyjaśnione. Obecnie trwają badania na ten temat, jednakże obserwacja pozwala przypuszczać, iż przyczyny choroby są o wiele bardziej złożone. Przeważnie do przyczyn zalicza się podłoże genetyczne, a także czynniki środowiskowe. Warto podkreślić, że wiele czynników może powodować bądź nasilić migrenę. Stres emocjonalny, zmiany hormonalne u kobiet czy ograniczanie jedzenia to jedne z nich. Ponadto warto wymienić np. zmiany pogody, zmiany rytmu snu, ból karku, alkohol, światło i kilka innych.

Leczenie migreny

Niestety migrena jest chorobą nieuleczalną. Leczenie polegać będzie przede wszystkim na odpowiednim zwalczeniu objawów, a także łagodzeniu przebiegu tej dolegliwości. Bardzo dużo pacjentów zmagających się od lat z tą chorobą, potrafi świetnie rozpoznać symptomy, które będą sygnalizować o wystąpieniu ataku. Leczenie migreny polega głównie na obserwacji, która prowadzona jest przez pacjenta w taki sposób, by pomóc wytypować potencjalne czynniki odpowiedzialne za atak. Farmakologia stosowana jest w sytuacji, gdy na przykład bóle głowy będą utrzymywać się powyżej trzech dni bądź ataki pojawiają się minimum dwa razy w czasie miesiące – muszą przyczynić się do utrudnienia normalnego funkcjonowania pacjenta. Przede wszystkim rodzaj leczenie migreny będzie zależał od decyzji lekarza. Może on zalecić leczenie doraźne bądź profilaktyczne.

Redakcja medcentre.pl

Nasz zespół tworzą specjaliści w dziedzinach lifestyle'u, zdrowia, urody, wychowania dzieci i mody. Z głęboką wiedzą i doświadczeniem tworzą artykuły, które nie tylko informują, ale i inspirują do zdrowszego i bardziej świadomego życia. Dzięki ich ekspertyzie możesz oczekiwać treści pełnych praktycznych wskazówek i aktualnych trendów, dostosowanych do Twoich potrzeb i aspiracji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?