Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle skutki otyłości

Jakie są skutki otyłości i nadwagi?

Data publikacji 7 stycznia 2022


W obecnych czasach otyłość dotyka coraz więcej osób. O walce z nią mówi się ostatnio coraz więcej. W XXI wieku otyłość stała się chorobą cywilizacyjną, bowiem boryka się z nią bardzo dużo osób. Warto podkreślić, że otyłość zaliczana jest już do chorób przewlekłych, a nadwaga jest schorzeniem prowadzącym do otyłości. Wiele osób zastanawia się, jakie są przyczyny i skutki otyłości.

Nadwaga a otyłość

Nadwaga jest pierwszym stopniem do otyłości – często nazywana jest przedotyłością. Jest to przede wszystkim sygnał ostrzegawczy, który powinien skłonić do podjęcia działań mających na celu zredukowanie zbyt dużej masy ciała. Należy pamiętać o tym, że nadwagę rozpoznaje się przy BMI, które mieści się w zakresie 25-29,9 kg/m² lub zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie ludzkim wynoszącej od 20 do 24,9% u panów bądź 30-34,9% u pań.

Przyczyny otyłości

Lekarze wskazują, iż podstawową przyczyną otyłości jest w obecnych czasach niezrównoważony bilans pomiędzy energią przyjmowaną wraz z pożywieniem a jej zużywaniem, czyli na przykład spożycie zbyt dużej ilości pokarmów przy jednoczesnej zbyt niskiej aktywności fizycznej. Niestety nie zawsze przyczyna tkwi w niewłaściwej diecie i nieodpowiednim stylu życia. U wielu osób jako przyczynę otyłości wskazuje się czynniki genetyczne, które określane są jako skłonność bądź tendencja do zbytniego tycia organizmu. Warto podkreślić, że problemy z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała mogą być spowodowane także innymi chorobami, jakie mogą dotykać organizm ludzki. Ponadto na rozwój otyłości mogą mieć wpływ różne czynniki środowiskowe, zaburzenia emocjonalne, genetyczne, hormonalne, a także przyjmowanie niektórych leków. Jeśli mowa o czynnika środowiskowych, to zasadniczą rolę w nadmiernej otyłości może odgrywać zwiększone spożycie tłuszczów i cukru lub spożywanie wysokokalorycznego pokarmu. Zbyt mała aktywność fizyczna również przyczynia się do powstawania otyłości. Innym problemem są czynniki związane ze środowiskiem prac, ponieważ brak warunków do spożywania regularnych posiłków, błędny rytm snu czy praca siedząca mogą wpływać na zbyt duży poziom tłuszczu w naszym organizmie. Nie wolno zapomnieć także o czynnikach genetycznych, które często mają duży wpływ na otyłość.

Choroby związane z nadwagą

Nadwaga może przynieść wiele konsekwencji. Jedną z nich jest otyłość, która sama w sobie nie jest chorobą, jednakże jest odpowiedzialna za rozwój około 50. innych schorzeń. Niestety zwiększa ryzyko cięższego przebiegu również innych chorób, na przykład grypy czy COVID-19. Trzeba też wspomnieć o tym, że redukowanie masy ciała zmniejszy ryzyko powstawania chorób, które mogą być skutkiem nadwagi. Do częstych chorób związanych z nadwagą zalicza się głównie: insulinooporność, zaburzenia lipidowe, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne, niealkoholowa stłuczeniowa choroba wątroby, uszkodzenie funkcji nerek, nowotwory i wiele innych chorób. Niewątpliwie z nadwagą i otyłością należy walczyć, bowiem wyzbycie się ich pozwoli cieszyć się lepszym zdrowiem.

Redakcja medcentre.pl

Nasz zespół tworzą specjaliści w dziedzinach lifestyle'u, zdrowia, urody, wychowania dzieci i mody. Z głęboką wiedzą i doświadczeniem tworzą artykuły, które nie tylko informują, ale i inspirują do zdrowszego i bardziej świadomego życia. Dzięki ich ekspertyzie możesz oczekiwać treści pełnych praktycznych wskazówek i aktualnych trendów, dostosowanych do Twoich potrzeb i aspiracji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?