Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko kiedy noworodek widzi

Jak widzi niemowlę – od narodzenia do kilku miesięcy

Data publikacji 5 stycznia 2022


Jeszcze niedawno w łonie mamy, teraz już na świecie, który jest dla niego miejscem zupełnie nowym i niesamowitym. Przed małym dzidziusiem wielka przygoda, do której będzie się musiał dobrze przygotować. Jest tyle nowych umiejętności, których trzeba się nauczyć. Zanim jednak dziecko zacznie mówić, siadać i chodzić, nauczy się również w pełni korzystać ze swoich oczu. Przetwarzanie informacji wizualnych jest ważną częścią zrozumienia otaczającego nas świata. Ewentualne problemy ze wzrokiem u niemowląt mogą prowadzić do opóźnień rozwojowych, dlatego ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z pewnych etapów rozwoju dziecka i dojrzewania jego wzroku.

Pierwsze chwile patrzenia na świat

Chociaż zdrowe dzieci rodzą się ze zdolnością widzenia, nie rozwinęły jeszcze zdolności skupienia oczu, dokładnego poruszania nimi, a nawet używania ich razem jako pary. Po ciemności łona mamy, świat jest jasnym, stymulującym wizualnie miejscem. Na początku dziecku będzie trudno śledzić i rozróżniać różne przedmioty. Ale nie potrwa to długo…

Jeżeli chodzi o to kiedy noworodek widzi, to już chwilę po swoim urodzeniu, dziecko patrzy na świeżo upieczonych rodziców oraz otaczający go świat zamglonymi oczami. Najlepiej skupia się na obiektach znajdujących się w odległości od około 20 do 25 centymetrów od twarzy. To odpowiednia odległość, aby mogło zobaczyć twarz mamy, przytulającej je do swoich ramion.

Jak widzi niemowle – przełomowe tygodnie

Często pada na początku pytanie od zaniepokojonych rodziców – noworodek do kiedy zezuje? Otóż, często występujący ten stan, powinien ustąpić w zasadzie w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia, kiedy dziecko wkracza w etap niemowlęctwa. W przeciwnym wypadku, warto zasięgnąć opinii lekarza pediatry.

Są to ogólnie przełomowe tygodnie dla rozwoju aparatu wzroku malucha. Można w tym czasie zauważyć, jak dziecko rozwija swoją koordynację wzrokowo-ruchową, podczas gdy jego oczy śledzą poruszający się obiekt, a następnie maluch wyciąga po niego ręce. Prawdopodobnie na tym etapie rozróżnianie poszczególnych kolorów nie jest jeszcze dobrze rozwinięte, ale warto zadbać o grzechotki i zabawki nad łóżeczkiem, utrzymane w jasnych tonacjach. Pozwoli to na dalsze ćwiczenie wzroku.

Dalszy rozwój wzroku dziecka

Kolejne miesiące przynosić powinny znaczne postępy. Wzrok dziecka będzie się nadal poprawiać, zaczną rozwijać się także nowe umiejętności, w tym nasili się wymiernie percepcja głębi. Pamiętać należy, że zwykle oczy dziecka nie współpracują ze sobą wystarczająco dobrze do około 5 miesiąca życia. Dopiero bowiem w tym wieku oczy mogą już tworzyć trójwymiarowy obraz świata, który jest niezbędny do dogłębnego postrzegania rzeczywistości.

Poprawiona koordynacja ręka-oko pomaga dziecku dostrzec z czasem coś interesującego, podnieść to, obrócić i zbadać na wiele różnych sposobów. Wymiernie poprawia się także widzenie kolorów, dlatego warto zabierać maluszka do interesujących i kolorowych miejsc, a różnobarwna karuzela zawieszona nad łóżeczkiem sprawi mu wiele radości.

Redakcja medcentre.pl

Nasz zespół tworzą specjaliści w dziedzinach lifestyle'u, zdrowia, urody, wychowania dzieci i mody. Z głęboką wiedzą i doświadczeniem tworzą artykuły, które nie tylko informują, ale i inspirują do zdrowszego i bardziej świadomego życia. Dzięki ich ekspertyzie możesz oczekiwać treści pełnych praktycznych wskazówek i aktualnych trendów, dostosowanych do Twoich potrzeb i aspiracji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?