Choroby oczu – jakie są ich objawy?
Data publikacji 5 stycznia 2022
Choroby oczu to ogólny termin, pod którym kryje się wiele różnych schorzeń prowadzących do zaburzeń widzenia lub całkowitej utraty wzroku. Przyczyny chorób oczu mogą być naprawdę różne, od zapalenia wywołanego wirusem, poprzez cukrzycę, aż po różnego rodzaju nowotwory. Które choroby oka są wyleczalne, a które zwiastują poważne pogorszenie stanu zdrowia?
Jakie są choroby oka?
Choroby oczu można podzielić ze względu na umiejscowienie ogniska chorobowego. Wyróżniamy choroby powiek, spojówek, nerwu wzrokowego oraz gałko ocznej. Oprócz tego choroby o obrębie oczu możemy podzielić na te, które przy zastosowaniu odpowiednich środków, są całkowicie wyleczalne i takie, które nie dają dobrych rokowań.
W niektórych przypadkach objaw choroby oczu może być równocześnie objawem zupełnie innej choroby, takiej jak cukrzyca czy nowotwór. Wiele chorób oczu to choroby o podłoży genetycznym, które przechodzą z pokolenia na pokolenie.
Objaw choroby oczu
Choroby oczu o podłożu wirusowym czy bakteryjnym są, w większości przypadków, całkowicie uleczalne. Do typowych objawów zapalanych chorób oczu należą zaczerwienienie powiek i skóry wokół oka, łzawienie, opuchlizna i szorstkość skóry w okolicach oczu. Osoby, które zauważyły u siebie takie objawy powinny zgłosić się do lekarza okulisty, który postawi trafną diagnozę. Bardzo często objawy te nie są oczywiste i mogą równie dobrze wskazywać na reakcję alergiczną.
Jakie są przyczyny chorób oczu?
Przyczyny chorób oczu mogą być naprawdę różne. Jedną z najczęstszych przyczyn stanu zapalnego powiek i spojówek są alergeny. Zaczerwienione, podrażnione i łzawiące oczy to główne objawy alergii. Zdarzają się jednak przypadki, w których identyczne dolegliwości są objawami zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Najlepiej więc udać się do lekarza okulisty, który stwierdzi, czy objawy te mają podłoże alergiczne czy wskazują na zakażenie.
Problemy z gałką oczną i nerwem wzrokowym mogą objawiać się poważnymi zaburzeniami widzenia i bólem oczu. W takich sytuacjach należy niezwłocznie udać się na konsultacje z okulistą. Choroby nerwu wzrokowego bądź gałki ocznej mogą bowiem prowadzić do powstania odwracalnych zmian lub całkowitej utraty wzroku.
Jakie są nieuleczalne choroby wzroku?
Istnieje szereg chorób oczu, które często mają podłoże genetyczne. Niestety duża część z nich to nieuleczalne choroby wzroku, które prowadzą do całkowitej utraty widzenia. Jedną z najpowszechniejszych chorób nerwu wzrokowego jest jaskra, która może byś spowodowana, między innymi, zbyt wysokim ciśnieniem w gałce ocznej. Osoby znajdujące się w największej grupie ryzyka to te, u których wykrywano przypadki jaskry w rodzinie.
Inną trudną chorobą oczu, która może prowadzić do całkowitej utraty wzroku jest zaćma. Choroba ta związana jest z nieodwracalnym procesem całkowitego lub częściowego zmętnienia soczewki, który postępuje u osób powyżej 60. roku życia. Zaćma może powstawać wskutek stosowania leków sterydowych, nieleczonej cukrzycy czy urazów oka.