Jakie są rodzaje daltonizmu i co warto o nich wiedzieć?
Data publikacji 5 stycznia 2022
Daltonizm najprościej rzecz mówiąc to nic innego jak ślepota barw. Jest to jedna z dziedziczonych chorób wzroku, która wynika zazwyczaj z nieprawidłowości w budowie siatkówki oka. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które chcą poznać najpopularniejsze rodzaje daltonizmu i dowiedzieć się jednocześnie jak można je skutecznie leczyć.
Jakie można wyróżnić rodzaje daltonizmu?
Współczesna medycyna pozwala nam wyróżnić cztery główne rodzaje daltonizmu. Pierwszym rodzajem upośledzenia widzenia barw jest achromatopsja, która bardzo często objawia się całkowitą niezdolnością do odróżniania barw. Przy achromatopsji występuje całkowity albo częściowy brak czopów. Drugim rodzajem daltonizmu jest dichromatyzm. Przy tej dolegliwości pojawiają się problemy z odróżnianiem barwy czerwonej i zielonej. Trichromatyzm to z kolei schorzenie przy którym pojawiają się mniejsze lub większe problemy z obniżeniem nasycenia jednego z kolorów. Bardzo charakterystycznym rodzajem daltonizmu jest monochromatyzm przy którym pacjenci widzą jedynie czarne i białe kolory. Możliwe jest także odróżnienie odcieni szarości.
Jak wygląda diagnostyka daltonizmu?
Daltonizm diagnozowany jest zazwyczaj podczas wizyty u okulisty, który wykonuje daltonizm test. W trakcie badania korzysta się z pomocy specjalnych tablic pseudoizochromatycznych. Badania można wykonać także za pomocą anomaloskapu. Daltonizm test dostosowany jest oczywiście do wieku pacjenta. Przy osobach starszych korzysta się zazwyczaj z tablic Ishihary, które graficznie przedstawiają liczby składające się z niewielkich kółek o określonym kolorze, które nałożone są bezpośrednio na koła o zupełnie innym kolorze. Daltoniści mogą mieć problem z dostrzeżeniem cyfr. Zdrowy człowiek nie powinien mieć z tym zadaniem żadnego problemu. Stosowany jest także test z żetonami. W tym konkretnym przypadku badana osoba musi uporządkować kolorowe żetony ze względu na podobieństwo poszczególnych barw.
Daltonista jak widzi?
Bardzo wielu daltonistów nie zdaje sobie sprawy z tego, że widzi nieco inaczej barwy niż zdrowi ludzie. Najbardziej charakterystyczne dla daltonistów jest nierozpoznawanie barwy czerwonej, zielonej, i żółto-niebieskiej. Daltoniści mogą często mylić kolory i pojawiają się problemy z dostrzeganiem barw o różnej intensywności. Warto wspomnieć również o tym, że wzrok daltonisty zazwyczaj zdecydowanie szybciej się męczy. Daltonista jak widzi zależy oczywiście od rodzaju schorzenia. Chorzy na ślepotę barw mogą mieć poważne problemy z odróżnianiem barw sygnalizacji świetlnej. Między innymi dlatego też daltoniści nie mogą wykonywać zawodu kierowcy. Nie oznacza to jednak wcale, że nie mogą oni posiadać prawa jazdy. Przy daltonizmie nabytym możliwe jest jedynie leczenie operacyjne. Doświadczony okulista może przywrócić pełne widzenie barw. Przy daltonizmie stosuje się leczenie zapobiegawcze, które polega na noszeniu specjalnych okularów albo soczewek. Dzięki specjalnym okularom daltoniści mogą dostrzec barwę zieloną, czerwoną i ich pochodne.