Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle wady wzroku minusy

Jakie są najczęstsze rodzaje wad wzroku?

Data publikacji 6 stycznia 2022


Wzrok jest bardzo ważnym zmysłem dla każdego człowieka. Dzięki niemu widzimy otaczający nas świat i możemy w pełni z niego korzystać. Osoby, u których stwierdza się wadę wzroku, często zmagają się także z innymi problemami poznawczymi. Może to być zaburzona koncentracja, słabe wyniki w nauce i pracy, brak pewności siebie. Im szybciej udamy się do okulisty, tym lepiej.

Wady wzroku minusy – co to znaczy?

To znaczy, że osoby z taką wadą nie widzą dobrze na większe odległości. Dokładnie rzecz ujmując, to, co znajduje się dalej, jest dla tych osób mało widoczne, rozmazane. Jeśli więc okulista wskaże, że mamy wadę wzroku minus, to znaczy, że jesteśmy krótkowzroczni. To, co będzie blisko nas, będziemy widzieć bardzo dobrze, ze wszystkimi szczegółami, jednak po odsunięciu się, obraz stanie się mniej wyraźny. Wady wzroku minusy określa się w dioptriach i są to dioptrie ujemne. Wady wzroku określa się w oparciu o następującą skalę: niska (od -0,25 do – 3,00), średnia (od – 3,25 do -6,00), wysoka (powyżej -6,00). Krótkowzroczność najczęściej rozpoznaje się u dzieci między 6, a 14 rokiem życia. Ciężka wada wzroku minus może powodować także inne choroby oczu, między innymi rozwarstwianie się siatkówki.

Wada wzroku plus – co o niej wiemy?

Tę wadę wzroku określa się, jako dalekowzroczność, czyli to, co daleko jest widziane dokładnie, wyraźnie, natomiast to, co jest blisko, wydaje się zamazane. Wada wzroku plus charakteryzuje się tym, że światło skupia się za siatkówką, zamiast na niej. Ten rodzaj wady rozpoznaje się już u małych dzieci. Pierwszymi objawami może być ból głowy przy takich czynnościach jak czytanie, pisanie lub korzystanie z komputera. Wada wzroku plus określana jest w następującej skali dioptrii: niska (od +0,75 do + 2,00), średnia (od + 2,25 do + 5,00), wysoka (powyżej +5,00). Przy dalekowzroczności przepisuje się pacjentom soczewki lub okulary plus, czyli skupiające.

Rodzaje wad wzroku – jakie występują najczęściej?

Najczęściej spotykanymi wadami wzroku są takie wady jak: krótkowzroczność (wady wzroku minus), dalekowzroczność (nadwzroczność) oraz astygmatyzm. Ten ostatni rodzaj wady wzroku charakteryzuje się tym, że rogówka lub siatkówka z pewnych powodów jest zniekształcona, co wpływa na widzenie. Astygmatyzm ma różne rodzaje, możemy wymienić: astygmatyzm rogówkowy, astygmatyzm wewnętrzny, astygmatyzm refrakcyjny. Każda wada wzroku objawia się pewnymi dolegliwościami. Zazwyczaj jest to brak odpowiedniego widzenia, ból głowy, brak skupienia, problemy z nauką, trudności w utrzymaniu równowagi, mrużenie oczu, przemęczenie, łzawienie oczu, nadmierne mruganie oczu.

Dlaczego wady wzroku powstają?

Przyczyny powstania wady wzroku mogą być różne. Bardzo często powstają one na skutek nieodpowiedniego stylu życia. Dlatego też od najmłodszych lat należy dbać o oczy i zdrowe zachowania. Rodzaje wad wzroku wymienione powyżej powstają też z powodów genetycznych. To znaczy, że możemy je dziedziczyć po innych członkach rodziny, czyli po rodzicach lub dziadkach.

Redakcja medcentre.pl

Nasz zespół tworzą specjaliści w dziedzinach lifestyle'u, zdrowia, urody, wychowania dzieci i mody. Z głęboką wiedzą i doświadczeniem tworzą artykuły, które nie tylko informują, ale i inspirują do zdrowszego i bardziej świadomego życia. Dzięki ich ekspertyzie możesz oczekiwać treści pełnych praktycznych wskazówek i aktualnych trendów, dostosowanych do Twoich potrzeb i aspiracji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?