Czy wirus różyczki może być groźny?
Data publikacji 5 stycznia 2022
Wirus różyczki atakuje przede wszystkim dzieci, jest to typowa choroba zakaźna wieku dziecięcego. Oczywiście jeśli ktoś nie przechorował jej jako dziecko, to niestety nie nabył odporności, przez co może wystąpić u niego różyczka wysypka i szereg groźnych powikłań. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, wystarczy kontakt z nosicielem. Warto też wiedzieć, że może to nastąpić nawet przez łożysko. Najbardziej narażone na różyczkę są dzieci wieku przedszkolnym i szkolnym. Co ciekawe, u małych pacjentów przebieg choroby jest bardzo łagodny, nie trzeba martwić się żadnymi negatywnymi skutkami ubocznymi.
Problematyczna różyczka
Różyczka jest chorobą wirusową, którą można zarazić się drogą kropelkową lub mając kontakt z zakażonym materiałem. Bardzo niebezpieczne będzie zarażanie się różyczką w dorosłym wieku przez kobietę ciężarną, bo zagraża to płodowi. Wirus może przedostać się przez łożysko i doprowadzić do uszkodzenia płodu. Okres inkubacji różyczki jest długi, może wynosić do nawet trzech tygodni. Po wystąpieniu charakterystycznej wysypki na skórze chory zaraża przez następne siedem dni. Ma to miejsce także na tydzień przed pojawieniem się zmian skórnych. Łatwo z tego wywnioskować, że osoba zakażona najczęściej nie jest świadoma tego, że zaraża innych, bo przez długi czas nie ma żadnych objawów. Wirus różyczki atakuje głównie w okresie zimowo-wiosennym. W przypadku dzieci przebieg różyczki jest łagodny, często nawet bezobjawowy. Z kolei u dorosłych nierzadko zdarzają się przypadki z ciężkim przebiegiem. Warto też wiedzieć, że u kobiet ciężarnych, które nie przeszły jeszcze różyczki i nie są zaszczepione, istnieje duże ryzyko poronienia. Płód może zostać uszkodzony, bardzo często dochodzi do powstania rozmaitych wad rozwojowych.
Jakie są objawy różyczki, jak sobie pomóc?
W przypadku zakażenia wirusem różyczki mogą pojawić się rozmaite objawy chorobowe. W wielu przypadkach schorzenie ma przebieg bezobjawowy. Początkowymi symptomami różyczki mogą być bóle głowy i mięśni, brak apetytu, pogorszenie samopoczucia, nieżyt nosa, zaczerwienienie gardła, kaszel, stan podgorączkowy. Do tego dochodzą kolejne objawy w postaci powiększonych węzłów chłonnych. Tak stan utrzymuje się nawet do tygodnia. Wysypka ma postać brązowych plamek grudkowatych, które zwykle nie swędzą. U wielu chorych obserwuje się złuszczenie skóry. Wysypka znika najczęściej po dwóch, trzech dobach. Warto wiedzieć, że nie pojawia się ona u każdego. U niektórych osób jedynym objawem są powiększone węzły chłonne przez wiele tygodni. U nastolatków i osób dorosłych może pojawić się szereg niespecyficznych symptomów w postaci wysokiej gorączki, nudności, bólu stawów, łagodnego zapalenia spojówek. Najczęściej przebieg różyczki jest łagodny, więc nie ma nawet potrzeby wdrażania żadnego leczenia. Jeśli symptomy są uporczywe, to można zastosować leczenie objawowe polegające na podawaniu leków przeciwgorączkowych. Zwykle objawy ustępują samoczynnie, bez działań niepożądanych. Niestety zawsze istnieje ryzyko wystąpienia powikłań w postaci zapalenia stawów lub mózgu.