Zakończenie leczenia onkologicznego to znak, że udało się pokonać chorobę. Niestety, jest to także moment, w którym zaczynają dawać o sobie znać różne traumy związane z wcześniejszą terapią, a także strach przed nawrotem choroby. Jak sobie z nimi radzić? W jaki sposób można pomóc dziecku, które zmaga się z psychicznymi i fizycznymi skutkami leczenia onkologicznego?
Psychologiczne i fizyczne powikłania zdrowotne po leczeniu onkologicznym
Skutki fizyczne leczenia onkologicznego
Leczenie onkologiczne (w tym radioterapia i chemioterapia) ma zwykle dość agresywny charakter. Na płaszczyźnie medycznej skutki choroby nowotworowej mogą obejmować nudności, wymioty, uszkodzenie szpiku kostnego, zaburzenia neurologiczne, a także uszkodzenie niektórych narządów, dysfunkcje układu pokarmowego i trawiennego oraz włóknienie tkanek. Dużym wyzwaniem są też skutki leczenia chirurgicznego, takie jak ból pooperacyjny, zrosty i blizny oraz zaburzenia limfatyczne i powikłania infekcyjne.
Psychologiczne skutki leczenia
Skutki choroby nowotworowej nie obejmują wyłącznie płaszczyzny fizycznej. Dotyczą one również sfery psychologicznej, która obciążona jest:
-
lękiem przed nawrotem choroby,
-
traumatycznymi wspomnieniami z czasu pobytu w szpitalu.
Problem dotyczy również relacji na linii dziecko – opiekun bądź rodzic. Dorośli często nie wiedzą, jak rozmawiać z chorym na raka dzieckiem. Częstym zjawiskiem jest bagatelizowanie problemu („bo w końcu mamy to za sobą”) lub też nadmierne jego eksponowanie, powiązane często z mitami, które nie mają nic wspólnego ze znaną nam medycyną.
Jak wesprzeć dziecko, które zakończyło leczenie onkologiczne?
Dziecko, które odczuło na sobie ciężar leczenia onkologicznego, potrzebuje przede wszystkim spokoju. Dlatego pierwszą i najważniejszą pomoc dla dzieci z nowotworem świadczą zazwyczaj rodzice, których obowiązkiem jest wsparcie na drodze do pełnego wyzdrowienia (również psychicznego). Ważną rolę w tym procesie odgrywa również Fundacja Urtica Dzieciom, która świadczy m.in. pomoc w zakresie:
-
konsultacji psychoonkologicznych,
-
aktywizacji artystycznej,
-
turnusów terapeutycznychdla dzieci i ich bliskich.
Pomoc ta ma na celu odkrycie na nowo radości z życia, a także wsparcie dziecka na drodze do pełnego wyleczenia poprzez kontakt ze sztuką czy też wyjazdy na Urtica Dzieciom Camp. Działalność Fundacji Urtica Dzieciom można wesprzeć na różne sposoby. Jednym z nich jest darowizna dla fundacji, która zostanie przekazana na realizację bieżących celów statutowych.
Artykuł sponsorowany