medcentre.pl

Blog tematyczny o zdrowiu i urodzie

Zdrowie

Suplementacja tauryny – kiedy warto i jakie suplementy wybrać?

Suplementacja tauryny – kiedy warto i jakie suplementy wybrać?

Tauryna to bardzo ważny aminokwas dla organizmu człowieka. Kiedy warto zdecydować się na jego suplementację?

Dzisiaj coraz więcej osób sięga po preparaty, w których znajduje się tauryna. Warto więc dowiedzieć się, czym dokładnie jest ten związek, jakie ma on właściwości i zastosowanie. Co warto wiedzieć na temat tauryny i kiedy suplementy z jej zawartością mogą być pomocne?

Czym jest tauryna?

Jak wspomniano na wstępie, tauryna jest rodzajem aminokwasu. Występuje on w organizmach zwierzęcych, w tym także w organizmie człowieka.

Tauryna zaliczana jest do aminokwasów niebiałkowych, ponieważ nie buduje ona białek. Najczęściej występują ona w narządach jak serce, mięśnie, mózg, a także siatkówka oka.

Organizm człowieka może wytwarzać niewielkie ilości tauryny, jednak najczęściej nie pokrywają one zapotrzebowania. Właśnie dlatego ważne jest dostarczanie jej do organizmu razem z dietą.

Gdzie występuje tauryna?

Tauryna jest obecna przede wszystkim w produktach zwierzęcych, między innymi w mięsach, rybach, a także w mleku i jego przetworach. Również została wykryta w wybranych gatunkach wodorostów.

Jakie funkcje spełnia tauryna?

Aminokwas ten wykazuje zróżnicowane właściwości i jest bardzo ważny dla zdrowia całego ciała.

Przede wszystkim tauryna odpowiedzialna jest za prawidłową pracę mięśni, ale również wspomaga działanie układu nerwowego i wzroku. Dodatkowo pozytywnie wpływa na układ rozrodczy. Badania wykazują też, że pomaga ona w utrzymywaniu odpowiedniego poziomu cukru we krwi, dlatego polecana jest ona osobom z cukrzycą lub jej ryzykiem. Ponadto wspomaga serce i układ krążenia, dlatego może zmniejszać ryzyko powstawania jego dolegliwości i wspiera osoby, u których zostały one już wykryte.

Kiedy suplementować taurynę?

W sprzedaży dostępna jest obecnie tauryna w formie suplementów diety. W jakich przypadkach warto ją stosować?

Preparaty z tauryną polecane są głównie dla sportowców, ponieważ umożliwiają one efektywniejszą pracę układu mięśniowego. Polecane są również dla osób, które chciałyby zrzucić kilogramy i są w trakcie diety odchudzającej.

Może być ona stosowana również przez te osoby, które chcą ogólnie zadbać o kondycję swojego ciała. Szczególnie często wybierana jest przez mężczyzn. Również powinny sięgnąć po nie osoby z dolegliwościami układu krążeniowego.

Jak stosować taurynę?

Suplementy ze związkiem jak tauryna są obecnie oferowane w różnych formach, między innymi jako tabletki, kapsułki, proszki czy płyny. Należy stosować je regularnie, według zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij