Jakie są przyczyny drgania w powiece?
Data publikacji 5 stycznia 2022
Ludzie, którzy nie doświadczyli uporczywego drgania powieki uważają to schorzenie za mało poważne. Jednakże może być to dość poważny problem zdrowotny. Warto dowiedzieć się co zrobić, gdy drżąca powieka przeszkadza w codziennym życia i jakie są jej przyczyny. Drganie powieki dolnej, a także górnej można łatwo wyleczyć. Bez względu na to, która powieka drży, warto zastanowić się nad zmienieniem trybu życia.
Drganie powieki przyczyny
Częstą przyczyną drgającej powieki jest stres i zmęczenie. Drganie powiek to po prostu skurcze mięśnia okrężnego oka. Przeważnie za mimowolne drganie powiek odpowiada zmęczenie bądź stres. Najprostszym remedium na tego typu przypadłość będzie sen, a także relaks. Jeżeli ten objaw pojawia się bardzo często, warto będzie rozważyć zmianę trybu życia, w taki sposób, by nie dopuścić do niedoboru snu. Warto podkreślić, że drżenie powieki może być także pierwszym objawem ostrzegawczym, jaki wysyłać nam będzie nasz organizm, zanim jeszcze poważniej przystąpi do buntu.
Inne przyczyny drgających powiek
Alkohol i kawa może powodować drganie powiek, zwłaszcza w przypadku ich nadmiernego spożywania. Warto podkreślić, że nadmiar kofeiny może przyczynić się do drżenia mięśni, a także mimowolnych skurczy. W takim przypadku wystarczy jedynie na jakiś czas odstawić kawę bądź przynajmniej zmniejszyć liczbę spożywanej kofeiny. To samo tyczy się z alkoholem. Inną przyczyną drgających powiek jest niedobór mikroelementów tj. potas, magnez, wapń, witamina B1. Niedobór mikroelementów przede wszystkim magnezu, ale często też potasu może powodować drganie powiek dolnych. Ponadto niedobór magnezu może być dodatkowo powodem skurczu innych mięśni – przeważnie nocne skurcze w nogach.
Drganie powiek – przyczyny okulistyczne
Często może być tak, że przyczyny drgania powiek są konkretniejsze. Mogą to być na przykład schorzenia, które mają związek z podrażnieniem rogówki, np. w przypadku oczu zmęczonych po intensywnej pracy przy komputerze. Ponadto drganie powiek może mieć związek z podrażnieniem spojówek bądź innymi schorzeniami okulistycznymi, na przykład jaską, zapaleniem powiek, erozją rogówki, a także zespołem suchego oka. W takim przypadku najlepiej będzie pójść do okulisty, który powinien określić dalsze leczenie.
Co robić w przypadku drgania powiek?
Istnieje wiele sposobów postępowania w przypadku drgającej powieki i zależą one głównie od przyczyny dolegliwości, a także ewentualnych dodatkowych objawów. Przede wszystkim warto ograniczyć stres. Jeżeli drżąca powieka jest naszym jedynym problemem, to wielce prawdopodobne, że wystarczy tylko postawić na więcej odpoczynku i ograniczenie poziomu stresu. Ponadto pomóc może dieta, która będzie bogata w magnez, potas, wapń, a także witaminę B1. Dobrze będzie dostarczyć naszemu organizmowi wszelkich potrzebnych mikroelementów. Nabiał jest bogaty w wapń, ponadto można go znaleźć w orzechach oraz warzywach strączkowych. Natomiast magnez znajdziemy w zbożach i kaszach. Jeśli chcemy dostarczyć potas to znajdziemy go w wielu warzywach.