Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Porady  »  Zioła na zapalenie zatok

Zioła na zapalenie zatok

Opublikowano w kategorii Porady       
Zioła na zapalenie zatok

Uporczywie utrzymujący się katar, ból u nasady nosa i ból głowy szczególnie nasilający się przy nachylaniu lub wysiłku fizycznym, to typowe objawy zapalenia zatok przynosowych.

W fazie początkowej i przy łagodnym przebiegu można spróbować poradzić sobie z dolegliwościami sposobami domowymi. Jednak trzeba brać pod uwagę, że tego typu metody działają doraźnie, łagodzą stan zapalny i przynoszą chwilową ulgę, ale jeśli nastąpią powikłania bakteryjne i objawy ulegną nasileniu, należy bezwzględnie zwrócić się po pomoc do lekarza. W przeciwnym razie zapalenie może przekształcić się w przewlekłe, wymagające skomplikowanego i długotrwałego leczenia i w konsekwencji doprowadzić nawet do tego rodzaju powikłań, jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Bywa też tak, że przy przewlekłym bądź nawracającym zapaleniu zatok jedynym skutecznym sposobem jest zabieg operacyjny. 

Spośród naturalnych metod można wymienić rozgrzewające okłady i kompresy z soli,  gorczycy lub grochu, inhalacje, czyli wdychanie pary wodnej z dodatkiem soli, olejków aromatycznych lub ziół. Powszechnie stosuje się takie zioła, jak rumianek, tymianek, mięta pieprzowa, szałwia, skrzyp polny, a jeśli chodzi o olejki eteryczne, to wykorzystuje się zazwyczaj eukaliptusowy, kamforowy, lawendowy, majerankowy. Dobrym sposobem na udrożnienie nosa i zatok jest wąchanie pokrojonej cebuli, czosnku, chrzanu i innych przypraw kuchennych o intensywnym zapachu. Ważną rolę w procesie leczenia zapalenia zatok przynosowych odgrywają związki chemiczne, jakimi są flawonoidy występujące w postaci witaminy P lub rutyny, a w stanie naturalnym obecne na przykład w kwiecie czarnego bzu.        

Mniej popularna, ale niemniej skuteczna, jest nalewka z czosnku i kwiatów dziewanny, spożywana trzy razy dziennie. Kłopot jedynie w tym, że takowa mikstura musi leżakować przez kilka miesięcy, zanim nadaje się do spożycia.