Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Porady  »  Wizyta u dietetyka – kiedy warto się wybrać?

Wizyta u dietetyka – kiedy warto się wybrać?

Opublikowano w kategorii Porady       
Wizyta u dietetyka – kiedy warto się wybrać?

Jeszcze kilka lat temu w poradniach dietetycznych można było spotkać przeważnie osoby otyłe. Wzrost świadomości społecznej sprawił jednak, że dietetyk przestał być jedynie ostatnią deską ratunku dla nich. Teraz na konsultacje dietetyczne chodzą nawet ci, którzy nigdy nie musieli liczyć kalorii.

Dietetyk prawdę ci powie

Informacje na temat zdrowego odżywiania i porady wskazujące, co powinniśmy jeść, a czego nie, można znaleźć w niemal każdym czasopiśmie, programie telewizyjnym i radiowym, o internecie nie wspominając. Nawet jeśli są one wiarygodne i przygotowywane przez ekspertów, to ciągle mają jedną, podstawową wadę – ogólnikowość. Tymczasem nie ma uniwersalnej diety, idealnej dla każdego. Propagowanie przez media zdrowego żywienia jest dobre, bo budzi świadomość społeczną w tym zakresie, ale nie odnosi się do konkretnych cech i nawyków każdego z nas. A najlepsza dieta to ta pomyślana pod kątem naszego trybu życia, przyzwyczajeń, przebytych chorób, oczekiwań itd. – czyli indywidualnych czynników.

W związku z tym, że w większości nie mamy specjalistycznej wiedzy na temat żywienia, szukamy porady u ekspertów, jakimi są dietetycy. Wnikliwe wywiady przeprowadzane z pacjentami oraz posiadany zasób wiedzy teoretycznej pozwalają im opracować diety dostosowane stricte do potrzeb każdego indywidualnego przypadku. I nie są to wyłącznie diety odchudzające. Poradnie dietetyczne coraz częściej odwiedzają kobiety w ciąży, osoby uprawiające sporty, które chcą dzięki właściwemu odżywianiu poprawić swoje osiągnięcia; kobiety i mężczyźni, którym zależy na podwyższeniu jakości życia, czy osoby planujące przytyć. U ekspertów szukają oni nie tylko profesjonalnie ułożonego jadłospisu, ale także wiarygodnych informacji – konsultacje dietetyczne mają bowiem walor edukacyjny.

Warto więc wybrać się do dietetyka również wtedy, gdy odczuwamy potrzebę uporządkowania i poszerzenia wiedzy dotyczącej żywienia i chcemy czerpać z niej długofalowe korzyści, nie tylko zaś na etapie gubienia zbędnych kilogramów. Natomiast w tym ostatnim przypadku, konsultacja u specjalisty do spraw żywienia będzie z pewnością najrozsądniejszą drogą do osiągnięcia wymarzonej sylwetki, w przeciwieństwie do diet stosowanych na własną rękę, nierzadko rygorystycznych i niebezpiecznych.


Jak wyglądają konsultacje?

Najważniejsza jest pierwsza wizyta. Podczas jej trwania ekspert przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Zadawane na początkowej konsultacji pytania dotyczą nawyków żywieniowych, ulubionych smaków, umiejętności kulinarnych, trybu pracy, naszej aktywności fizycznej, a także przebytych chorób i dolegliwości. To jednak nie wszystko. Dietetyk skupia się również na naszych predyspozycjach psychicznych i cechach osobowości, nierzadko poruszając kwestie niewygodne. Stąd rozmowa z nim może przypominać konsultację psychologiczną. Wszak dietetyk nie tylko ocenia naszą sytuację i profesjonalnie doradza, ale także uświadamia nam pewne aspekty i mobilizuje do pracy nad sobą.

Ważnym elementem pierwszego spotkania ze specjalistą jest dokładne ustalenie celu, jaki chcemy osiągnąć przez zmianę diety. Ekspert przeprowadza także analizę składu ciała, z której dowiadujemy się, między innymi, o procentowej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie, wadze mięśni, zawartości wody, masie kostnej itd. Regularne monitorowanie tych parametrów pomaga czuwać nad efektywnością dobranej diety.     

Przed wizytą pacjenci często proszeni są o prowadzenie zapisków z codziennego odżywiania. Podczas współpracy z dietetykiem muszą także poinformować go o leczonych chorobach i stosowanych lekach. Sam dietetyk może również zalecić dodatkowe wizyty lekarskie.

Po kilku dniach od pierwszego spotkania pacjent otrzymuje jadłospis na ustalony wcześniej czas. Wizyty kontrolne odbywają się zwykle co kilka tygodni.


Główne zalety korzystania z poradni dietetycznej:

  • otrzymujemy zalecenia żywieniowe w oparciu o indywidualne cechy, doświadczenia i potrzeby,
  • dietetyk dokłada wszelkich starań, aby opracowana dieta była dla pacjenta jak najmniej uciążliwa,
  • wizyty mobilizują do pracy nad sobą,
  • poszerzamy wiedzę, która będzie owocować przez lata,
  • możemy liczyć na opiekę on-line, a w niektórych przypadkach dietetyk oferuje także wizytę domową.

 

Elżbieta Gwóźdź