Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Porady  »  Tajemnicza maca i jej wpływ na nasz organizm

Tajemnicza maca i jej wpływ na nasz organizm

Opublikowano w kategorii Porady       
Tajemnicza maca i jej wpływ na nasz organizm

Maca jest bardzo popularna wśród osób, które traktują ją jako suplement diety pozwalający na rozwiązanie ich problemów zdrowotnych. Jakich konkretnie?

Maca to roślina pochodząca z peruwiańskich Andów, która rośnie na tamtejszych terenach od kilku tysięcy lat. Ze względu na cenne właściwości, jakie wykazuje, zwykło się ją nazywać „skarbem Inków”. Wszystko przez to, że swego czasu roślinę traktowano w tamtejszych rejonach nawet jako zamiennik pieniądza. Roślinę przetwarza się poprzez wysuszenie, a następnie sproszkowanie jej korzenia, który można z kolei zamknąć w formie kapsułek.  


Właściwości zdrowotne 

Maca obfituje w dobrze przyswajalne przez ludzki organizm białko, dzięki czemu szczególnie przyda się osobom uprawiającym ćwiczenia fizyczne lub też wykonującym pracę umysłową. Maca, ze względu na swoje właściwości wzmacjające i głęboko odżywiające organizm, uważana jest także za remedium, które mogłoby, przy rozwiązaniu problemu dystrybucji, uratować świat od problemu głodu w krajach trzeciego świata. Ze względu na właściwości regeneracyjne, wyciąg z rośliny poleca się także osobom w stanach wycieńczenia organizmu oraz w czasie rekonwalescencji po chorobach. 

Roślina świetnie wpływa także na kondycję umysłową, poprawiając zdolność do koncentracji i korzystnie wpływając na proces zapamiętywania, dlatego może być polecana np. studentom. Dodatkowo, maca dostarcza także wielu substancji wzmacniających budowę i wytrzymałość kości. 


Bomba energetyczna

Według starożytnych wierzeń, wojownicy Inków sięgali po wyciąg z rośliny przed każdą walką. Wszystko po to, aby dodać sobie więcej energii i wewnętrznej siły przed starciem z wrogiem i aby poprawić koncentrację. Inkowie mieli świetną intuicję. Współczesne badania dowodzą bowiem, iż maca ma korzystny wpływ zarówno na ciało, które wzmacnia i pobudza, jak i na umysł, który oczyszcza, działając przeciwdepresyjnie. Poprawia także funkcjonowanie neuroprzekaźników, ukrwienie organizmu i pozwala zapomnieć o potrzebie picia kawy lub chemicznych energetyków w celu pobudzenia organizmu. 


Naturalny afrodyzjak 

Wyciąg z korzenia macy jest także naturalnym afrodyzjakiem. Zawarte w roślinie substancje poprawiają samopoczucie i zwiększają nieco ochotę na seks. Zażywanie macy może także poprawiać jakość i długość stosunku seksualnego. Badania potwierdzają też,  że w nasieniu mężczyzn, którzy spożywają macę peruwiańską, odnotowuje się większą liczbę plemników niż u tych, którzy nigdy nie mieli styczności z rośliną. 

 

Wyciąg z macy peruwiańskiej to zdrowy środek, który może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów ze zdrowiem i komfortem życia. Pamiętajmy jednak, aby spożywać go w organiczonych ilościach. Wyciąg z macy stanowi bowiem dla ludzkiego ciała bardzo silny bodziec.