Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Choroby  »  Spondyloartroza – choroba zwyrodnieniowa

Spondyloartroza – choroba zwyrodnieniowa

Opublikowano w kategorii Choroby       
Spondyloartroza – choroba zwyrodnieniowa

Spondyloartroza to choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa szyjnego. Jak wygląda jej przebieg, jakie są jej rodzaje i czym jest uwarunkowana – o tym piszemy poniżej.

Bezpośrednią przyczyną spondyloartrozy jest wczesne zużycie krążków oraz drobnych stawów międzykręgowych (tkanek tworzących połączenia kostnych elementów kręgosłupa). Zmiany zwyrodnieniowe mogą się również pojawić w odcinku piersiowym oraz lędźwiowym. Spondyloartrozę ze względu na powszechność występowania określa się mianem choroby cywilizacyjnej.

 

Grupa ryzyka

Zmiany zwyrodnieniowe pojawiają się najczęściej u osób starszych oraz tych, które ukończyły 50. rok życia i wciąż są aktywne zawodowo. Ale choroba ta dotyczy także młodszych pacjentów, którzy nie ukończyli nawet 40 r. ż.

 

Co sprzyja powstaniu zmian zwyrodnieniowych?

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa są często następstwem siedzącego trybu życia, a także przyjmowania niewłaściwej pozycji podczas siedzenia, używania zbyt niskich poduszek do spania, braku regularnej aktywności fizycznej. Oprócz tego do powstania zmian zwyrodnieniowych mogą się przyczynić także inne choroby kręgosłupa, np. skolioza czy krzywica. Narażone na spondyloartrozę są także osoby uprawiające zawodowo sporty wyczynowe.

 

Jak się objawia spondyloartroza?

Choroba początkowo pozostaje w utajeniu, pierwsze objawy następują dopiero w zaawansowanym stadium rozwoju. Do najczęstszych symptomów należą:

  • bóle szyi,
  • drętwienie lewej lub prawej ręki,
  • zaburzenia czucia w obrębie kończyny,
  • zawroty i bóle głowy,
  • zaburzenia równowagi,
  • problemy z widzeniem,
  • zaburzenia pracy serca,
  • nerwobóle.

 

Ból pojawia się zazwyczaj po długotrwałym przesiadywaniu w jednej pozycji lub po intensywnym wysiłku fizycznym. Nasila się w następstwie zmian pogody oraz wzmożonego ruchu, słabnie natomiast w stanie spoczynku.

 

Rodzaje spondyloartrozy

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje spondyloartrozy, wyodrębnione na podstawie umiejscowienia zmian zwyrodnieniowych: spondyloartrozę szyjnego oraz piersiowego odcinka kręgosłupa. Ta pierwsza dotyczy zazwyczaj osób po 50. r. ż. Promieniujący wzdłuż kończyny ból karku pojawia się na skutek ucisku lub podrażnienia korzenia nerwowego. Towarzyszą temu zmiany zaburzenia czucia, niedowłady mięśni kończyny górnej, bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi. Ta druga natomiast objawia się niezbyt nasilonymi bólami pleców oraz nerwobólami międzyżebrowymi.

 

Spondyloartrozy nie da się powstrzymać, podobnie jak innych zmian zwyrodnieniowych. Można jednak z powodzeniem jej przeciwdziałać, spowolnić jej przebieg, a także łagodzić objawy. Jeśli zauważasz u siebie opisane powyżej symptomy, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem.