Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Porady  »  Specyfika zabiegu in-vitro

Specyfika zabiegu in-vitro

Opublikowano w kategorii Porady       
Specyfika zabiegu in-vitro

In-vitro to ratunek dla kobiet, które pragną począć malucha, a z różnych przyczyn nie mogą. Procedura, choć na pozór prosta i skuteczna, pozostaje bardzo delikatna. Na domiar tego wymaga sporego nakładu pieniędzy i budzi kontrowersje.

Rozmnażanie jako podstawowy proces organizmów żywych

Organizmy żywe żyją za sprawą zachodzących w nich procesów. Obok ruchu, wrażliwości, oddychania, krążenia, odżywiania, wydalania i wydzielania jednym z takich procesów jest rozmnażanie. Rozmnażanie polega na reprodukcji organizmów, która pozwala na przetrwanie gatunku, bo z organizmów macierzystych rodzą się organizmy potomne. Pierwszy krok w procesie rozmnażania to zapłodnienie.

 

Zapłodnienie jako podstawa procesu rozmnażania

Zapłodnienie to połączenie dwóch komórek organizmów rodzicielskich i utworzenie w ten sposób jednej komórki organizmu potomnego. Chodzi oczywiście o połączenie gamet, czyli żeńskiej komórki jajowej z męską komórką plemnikową. W wyniku połączenia tworzą one zygotę, a ta w wyniku podziałów tworzy zarodek. Zarodek przy pomocy wydzielanych przez gruczoły hormonów w organizmie kobiety zagnieżdża się w jej macicy, wzrastając i rozwijając się.

 

Zapłodnienie naturalne

Do zapłodnienia naturalnego dochodzi w drogach rodnych kobiety. Gdy zachodzi u niej faza owulacyjna cyklu menstruacyjnego, a więc gdy jajeczko zostaje wypuszczone w kierunku macicy, potrzeba plemników. Gdy jajeczko natrafi na plemnika, dojdzie do zapłodnienia, a gdy nie natrafi - obumrze. Zapłodnienie to sprawa prosta u osób, które nie mają żadnych problemów z płodnością.

 

Zapłodnienie in-vitro

Do zapłodnienia in-vitro dochodzi w warunkach laboratoryjnych. Plemnikami zapładnia się komórki jajowe, doprowadzając do utworzenia zygoty, a z czasem zarodka. Gdy zarodek w optymalnych warunkach wzrośnie i się rozwinie, wówczas wprowadza się go do macicy. In-vitro to sposób na poczęcie malucha dla osób mających problemy z płodnością.

 

Kontrowersyjne wokół in-vitro

In-vitro budzi wiele kontrowersji. Mówi się, że jeśli nie można urodzić dziecka, to można je adoptować. Ale jakkolwiek jest to czyn chwalebny, to niestety niektóre matki nie umiałyby takiego dziecka pokochać. Chodzi zatem o kwestie bardziej skomplikowane.

Otóż do procedury in-vitro pobiera się dużą ilość jajeczek, które się zapładnia. Zachodzi wysokie ryzyko, że tylko wybrane zygoty czy też zarodki przetrwają. Finalnie po wprowadzeniu kilku zarodków do dróg rodnych kobiety pozostałe zostają zamrożone i w wielu przypadkach już nigdy nie zostaną wykorzystane. Przeciwko temu oponują obrońcy życia. Nie dyskryminują oni osób poczętych metodą in-vitro, ale samą metodę. Ich zdaniem życie trwa od momentu poczęcia do momentu naturalnej śmierci. Tak więc niewykorzystane zarodki to osoby, które zostały poczęte, a nigdy się nie narodzą. To clue konfliktu wokół in-vitro.