Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Porady  »  Rowery dla starszych osób - czym powinny się cechować?

Rowery dla starszych osób - czym powinny się cechować?

Opublikowano w kategorii Porady       
Rowery dla starszych osób - czym powinny się cechować?

Jazda na rowerze to aktywność zalecana osobom starszym bądź chorym. Jako forma aktywnego spędzania czasu pozwala zachować dobrą kondycję fizyczną i doskonale poprawia samopoczucie. Dowiedz się, czym powinny się charakteryzować rowery dostosowane do potrzeb osób starszych.

Rowery trójkołowe – idealne rozwiązanie

Najlepsze rowery dla starszych osób mają trzy koła i dzięki swojej wyjątkowej konstrukcji same utrzymują równowagę. Pozwalają też zatrzymywać się w dowolnym momencie jazdy, aby odpocząć bez konieczności zsiadania z pojazdu. Wydaje się to istotnym udogodnieniem. Osoby starsze mogą w razie potrzeby odetchnąć, siedząc wygodnie i stabilnie. Również ruszanie w trasę okazuje się o wiele prostsze. Fakt, że rowery trójkołowe nie wymagają od swoich użytkowników balansowania ciałem w celu utrzymania niezbędnej równowagi, jest niewątpliwą zaletą tych pierwszych. Te wszystkie cechy konstrukcji sprawiają, że rowery trójkołowe stają się nieocenioną pomocą dla osób starszych i/lub chorych, między innymi na stwardnienie rozsiane, cierpiących z powodu niedowładów i zaników mięśni, chorób reumatoidalnych czy różnego rodzaju schorzeń wymagających wzmocnienia kończyn dolnych. Dodatkowym atutem rowerów trzykołowych wydaje się spora przestrzeń ładunkowa umiejscowiona pomiędzy dwoma tylnymi kołami. Pomieści ona nawet całkiem spore zakupy.

 

Najważniejsze cechy rowerów dla starszych

Rowery przeznaczone dla osób starszych i chorych powinna cechować stabilność. Wynika ona z zastosowania z tyłu dwóch kół na osi. Rozwiązania konstrukcyjne muszą gwarantować wygodę, łatwość użytkowania oraz umożliwiać pokonanie większej odległości przy niewielkim wysiłku. Kolejną cechą dobrych rowerów dla osób starszych jest pewność w utrzymaniu równowagi bez konieczności balansowania ciałem – sprawność ruchowa bywa bowiem w znacznym stopniu ograniczona. Rowery dopasowane do szczególnych potrzeb powinny radzić sobie z pokonywaniem niewysokich krawężników oraz z jazdą na miękkim podłożu. Z myślą o osobach starszych o niedużym stopniu sprawności fizycznej zaprojektowano trójkołowe rowery elektryczne napędzane prądem i poruszające się bez wkładania wysiłku w jazdę. Dzięki wszystkim tym charakterystycznym cechom pojazdy pozwolą na wycieczki za miasto i przywrócą radość z przejażdżki.

 

Rowery dla starszych osób – co można dzięki nim zyskać?

Rowery dla osób starszych wzmacniają siłę mięśniową i mają bezpośredni wpływ na kondycję. Działają jak wysokiej klasy sprzęt rehabilitacyjny, dlatego sprawdzą się znakomicie w przypadku występowania chorób takich jak schorzenia układu ruchu czy urazy kręgów. Rowery poprawiają przemianę materii i gwarantują pewność w utrzymaniu równowagi. Stabilizują kręgosłup i w naturalny sposób neutralizują lekkie przykurcze.

Rowery dla osób starszych umożliwiają podejmowanie aktywności fizycznej. Powinny gwarantować stabilność, wygodę i użytkowanie przy nieznacznym wysiłku. Szczególnie polecanym modelem jest trójkołowiec. Nauka jazdy na nim wymaga nieco czasu, ale należy pamiętać, że jazda na takim rowerze przynosi wiele korzyści zdrowotnych.