Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Choroby  »  Rehabilitacja po udarze mózgu

Rehabilitacja po udarze mózgu

Opublikowano w kategorii Choroby       
Rehabilitacja po udarze mózgu

Udar mózgu bywa przyczyną nabytej niepełnosprawności i bardzo często wymaga późniejszej rehabilitacji. Wcześnie wdrożona rehabilitacja pozwala ograniczyć ryzyko pogłębiania się niekorzystnych zmian.

Osoby, które przebyły udar mózgu, doświadczają szeregu różnych dolegliwości. Mają problemy z mówieniem, pamięcią, motoryką, przełykaniem potraw, rozumieniem słów, utrzymywaniem równowagi. Niektóre części ciała mogą być dotknięte paraliżem. Bardzo charakterystyczne dla osób, które przebyły udar, jest boczne zgięcie tułowia, bark odchylony do tyłu, ramię zwrócone do wewnątrz czy opadająca stopa. Symptomy te znacznie utrudniają, a nawet i uniemożliwiają samodzielne funkcjonowanie. Dlatego właśnie po udarze potrzebna jest rehabilitacja.

 

Jakie korzyści daje rehabilitacja?

Rehabilitacja po udarze mózgu jest niezbędna do przywrócenia choremu sprawności i przystosowania go do życia w nowych warunkach. Dzięki wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń chory może nauczyć się wykonywać określone działania bez używania części ciała dotkniętych paraliżem. Im szybciej rehabilitacja zostanie podjęta, tym większe są szanse na odzyskanie częściowej sprawności, która umożliwi osobie dotkniętej udarem powrót do zdrowia. Najlepiej rozpocząć ćwiczenia już w szpitalu, jak tylko stan pacjenta się ustabilizuje. Wczesna interwencja zminimalizuje ryzyko niebezpiecznych powikłań: zachłystowego zapalenia płuc, odleżyn, zatoru płucnego. Szacuje się, że aż 30% chorych powinno podjąć wczesną rehabilitację z uwagi na duże ryzyko możliwych powikłań. Niestety rzadko kiedy zostaje ona wdrożona we wczesnym stadium udaru.

 

Dlaczego warto rehabilitować się w prywatnej klinice?

Rehabilitacja w prywatnej klinice jest przede wszystkim bezpieczniejsza i może zostać wcześnie podjęta. Nie trzeba czekać na swoją kolej, można jak najszybciej wdrożyć odpowiednie metody leczenia. Trzeba też wiedzieć, że placówki państwowe muszą przestrzegać ścisłych ograniczeń w zakresie dozwolonych praktyk rehabilitacyjnych. Jest to poważna niedogodność, która może zaważyć na zdrowiu chorego. Prywatny ośrodek rehabilitacji po udarze mózgu może sobie pozwolić na więcej, dostosowując ćwiczenia do konkretnego przypadku.

 

Rehabilitacja po udarze mózgu powinna być prowadzona przez wykwalifikowanych specjalistów i zgodnie z bieżącymi potrzebami oraz możliwościami chorego. Wcześnie podjęta przynosi na ogół zadowalające efekty. Dlatego nie należy z nią zwlekać – stawką jest zdrowie pacjenta.