Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Porady  »  Przygotuj się do ciąży krok po kroku

Przygotuj się do ciąży krok po kroku

Opublikowano w kategorii Porady       
Przygotuj się do ciąży krok po kroku

Macierzyństwo to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu. Jeśli planujesz ciążę, warto się do niej wcześniej przygotować. Dzięki temu łatwiej zniesiesz wiele uciążliwych dolegliwości i sam poród. O czym warto pamiętać?

Przygotowanie do ciąży jest ważne, ponieważ pozwoli ze spokojem i w dobrym zdrowiu przejść przez 9 długich miesięcy. Dlatego warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, dzięki którym ciąża będzie pięknym i niezapomnianym okresem.

 

Wykonaj odpowiednie badania

Przed rozpoczęciem starań o dziecko warto sprawdzić stan swojego zdrowia. Niektóre bowiem schorzenia (np. niedoczynność tarczycy) mogą utrudniać zajście w ciążę. Dlatego też dobrze jest wykonać najważniejsze badania diagnostyczne, w tym oznaczenie poziomu hormonów tarczycy i TSH (tyreotropiny), prolaktyny.

 

Odwiedź stomatologa

Przed zajściem w ciążę warto skontrolować uzębienie, ponieważ stan zębów nie pozostaje bez wpływu na rozwijający się płód. Ponadto należy mieć świadomość, że w okresie zawirowań hormonalnych zwiększa się podatność na krwawienie dziąseł oraz nadwrażliwość zębów – stomatolog pomoże rozwiązać te problemy.

 

Zrezygnuj z drastycznych diet

Odchudzanie tuż przed ciążą nie jest rozsądnym pomysłem. Zamiast walczyć o redukcję kilogramów, zacznij zdrowo się odżywiać. Zmień swój dotychczasowy jadłospis na zdrowszy i staraj się go utrzymać w czasie ciąży. Twój organizm potrzebuje odpowiedniej dawki składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

 

Poznaj przebieg ciąży tydzień po tygodniu

Przed rozpoczęciem starań o dziecko warto dowiedzieć się, jak będą przebiegać kolejne tygodnie ciąży. Cennym źródłem informacji są książkowe poradniki, które krok po kroku objaśniają zmiany zachodzące w kobiecym organizmie. Sięgnij po takie pozycje wydawnicze jak np.: "Ciąża. Poradnik dla rodziców" (opracowanie zbiorowe), "W oczekiwaniu na dziecko" (Sharon Mazel, Heidi Murkoff) czy bestsellerową książkę "Ciężarówką przez 9 miesięcy. Przewodnik po ciąży i okolicach" (Kaz Cooke). A jeśli potrzebujesz więcej inspiracji, zajrzyj do internetowej księgarni Livro.pl.

Chociaż ciąża nie wymaga specjalnego przygotowania, dla własnego komfortu i poczucia bezpieczeństwa warto być zapobiegliwym. Kroki, dzięki którym okres oczekiwania na dziecko przestanie być wielką niewiadomą.