Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Choroby  »  Przyczyny, objawy i leczenie cukrzycy

Przyczyny, objawy i leczenie cukrzycy

Opublikowano w kategorii Choroby       
Przyczyny, objawy i leczenie cukrzycy

Według szacunków, około 2,5 miliona osób w Polsce zmaga się z cukrzycą. Jest to obecnie choroba tak powszechna, że w pewnym sensie traktuje się ją jako jedną z chorób cywilizacyjnych. Co najgorsze, coraz częściej cukrzyca zostaje zdiagnozowana także u dzieci.

Cukrzyca to choroba polegająca na niedostatecznej produkcji insuliny przez trzustkę lub całkowitym zaniku wytwarzania tego ważnego hormonu regulującego poziom cukru we krwi. Trudno jednoznacznie wskazać przyczyny jej powstawania. Wydaje się, że istotne są tutaj zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Jednakże rozpowszechnianie się tej choroby w wysoko rozwiniętych cywilizacyjnie krajach potwierdza znaczącą rolę sposobu życia i odżywiania w etiologii tego schorzenia.

Otyłość, dieta oparta na wysokim spożyciu tłuszczów i słodyczy, mała aktywność fizyczna, to najczęstsze mechanizmy prowadzące do cukrzycy typu 2, czyli jej najbardziej rozpowszechnionej formy. Nieco inaczej przedstawia się kwestia cukrzycy typu 1, ta bowiem ma swoje źródło w funkcjonowaniu układu odpornościowego i w uwarunkowaniach genetycznych.

Objawy cukrzycy są tak typowe, że trudno je pomylić z inną chorobą, niemniej jednak początkowo mogą zostać zlekceważone. Chodzi o takie stany, jak zmęczenie, senność, zwiększone łaknienie, chudnięcie, wielomocz, podatność na infekcje. Chociaż każdy z tych objawów występujący pojedynczo rzeczywiście nie musi oznaczać niczego niepokojącego, to jednak ich współwystępowanie jest tak charakterystyczne, że musi budzić obawy.

Leczenie cukrzycy zależy przede wszystkim od jej rodzaju i stopnia zaawansowania. Typ 1 wymaga podawania insuliny, typ 2 to przede wszystkim działania o charakterze profilaktycznym – zdrowa dieta, aktywność fizyczna i redukcja otyłości stanowi ich podstawę. W cięższych przypadkach stosuje się środki farmakologiczne.