Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Porady  »  Produkty, które najbardziej szkodzą Twoim zębom

Produkty, które najbardziej szkodzą Twoim zębom

Opublikowano w kategorii Porady       
Produkty, które najbardziej szkodzą Twoim zębom

Nikt z nas nie jest fanem leczenia zębów u stomatologa. Uzupełnianie kolejnych ubytków jest bolesne, kosztowne i niekomfortowe. Często zadajemy więc sobie pytanie: dlaczego moje zęby są tak podatne na próchnicę?

Chcemy także, by nasze uzębienie jak najdłużej zachowało swoją jasną barwę. Nie zawsze zdajemy sobie jednak sprawę z tego, jak bardzo to, co spożywamy, wpływa na kolor naszych zębów. Sama szczoteczka do zębów z pewnością nie wystarczy, aby poradzić sobie z przebarwieniami. Poniżej przedstawiamy listę produktów, które mają najbardziej negatywny wpływ na uzębienie.

 

Słodycze

Oczywisty numer jeden na liście produktów negatywnie wpływających na zęby. Słodycze zawierają masę cukrów, które są pożywką dla bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Spożywanie ich dużej ilości połączone z zaniechaniem korzystania ze szczoteczki do zębów doprowadzi do powstania próchnicy. Jednak nawet wśród słodyczy można wyróżnić te mniej lub bardziej szkodliwe. Jeżeli masz ochotę na coś słodkiego - wybierz wafelka bądź czekoladę. Unikaj produktów, które długo zalegają na zębach, takich jak krówki, żelki czy toffi. Ogranicz także spożywanie landrynek, lizaków, które również znajdują się w jamie ustnej przez długi czas, a poza tym są na tyle twarde, że mogą uszkodzić szkliwo. Należy także uważać na gumy do żucia zawierające cukier w składzie.

 

Chipsy

Choć wszyscy wiedzą, że ta słona przekąska jest niezdrowa dla organizmu, nie każdy zdaje sobie sprawę z jej negatywnego wpływu na zęby. Chipsy składają się głównie ze skrobi, która rozkłada się na cukry proste - to prosta droga do próchnicy. Ze względu na swoją konsystencję chipsy łatwo dostają się między zęby i zalegają tam. Mogą także uszkadzać szkliwo i dziąsła.

 

Słodkie napoje

W swoim składzie zawierają duże ilości cukrów i kwasów rozmiękczających szkliwo. To połączenie może prowadzić do jego erozji i szybkiego rozwoju próchnicy. Dzięki płynnej konsystencji bezproblemowo wnikają w każdy zakamarek jamy ustnej.

Myślisz, że naturalne soki z owoców będą zdrowsze dla twoich zębów? Niestety - mylisz się. Cukier zawarty w owocach o wiele łatwiej osadza się na zębach, gdy pijemy wyciskane z nich soki. Soki cytrusowe rozmiękczają szkliwo. Dlatego też najlepiej pić je przez słomkę. Po piciu soków z cytrusów nie zaleca się korzystania ze szczoteczki do zębów.

 

Kawa

Aromatyczny czarny napój, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie dnia. Niestety - kawa ma negatywny wpływ na nasze zęby. Przejawia się on w dwóch aspektach. Po pierwsze - jej spożywanie powoduje powstawanie przebarwień na szkliwie. Jeżeli jesteś kawoszem - musisz pożegnać się ze śnieżnobiałym uśmiechem. Po drugie - kawa ma kwaśny odczyn, który zmienia PH w jamie ustnej. Sprzyja to rozwojowi bakterii i powstawaniu próchnicy.

 

Papierosy

To produkt, o którego szkodliwości nie trzeba nikogo przekonywać. Mimo to miliony osób na całym świecie palą. Na jamę ustną papierosy wpływają negatywnie na trzy sposoby:

  • powodują problemy estetyczne: zżółknięcie, zszarzenie zębów, nieświeży oddech, zmniejszenie doznań smakowych,
  • są źródłem chorób - paradontozy (u palaczy odkłada się o wiele więcej kamienia nazębnego), kserostomii, próchnicy (poprzez postępującą degenerację szkliwa oraz zmniejszenie ilości śliny), 
  • powodują nowotwory, m.in. wargi, języka.

Stuprocentowe wyeliminowanie wyżej wymienionych produktów z diety jest wręcz niemożliwe. Pamiętaj jednak, że nawet rzucenie palenia czy ograniczenie ilości wypijanych codziennie kaw wywrze pozytywny wpływ na Twoje zęby. Warto zainwestować w dobrą szczoteczkę elektryczną lub soniczną. Ciekawą ofertę ma np. sklep ze szczoteczkami elektrycznymi denthelp.pl Zwróć także uwagę na to, by myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Jeżeli nie możesz w danej chwili umyć zębów - po spożyciu wyżej wymienionych produktów chociaż przepłucz jamę ustną.