Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Porady  »  Pokrzywa indyjska – co trzeba o niej wiedzieć?

Pokrzywa indyjska – co trzeba o niej wiedzieć?

Opublikowano w kategorii Porady       
Pokrzywa indyjska – co trzeba o niej wiedzieć?

Od niedawna w Polsce do nabycia są produkty, które w składzie mają pokrzywę indyjską. Jakie są właściwości tej niespotykanej dotąd w Polsce rośliny? Czy warto po nią sięgnąć?

Pokrzywa indyjska, a właściwie Coleus forskohlii, jak brzmi jej pełna nazwa, to roślina, która występuje na terenach kilku krajów Azji Południowo-Wschodniej. Choć w Polsce do tej pory była raczej nieznana, w swoich rodzimych terenach od wieków wykorzystywana jest jako naturalny środek leczniczy na wiele przypadłości.  W tradycyjnej medycynie hinduskiej – ajurwedzie, pokrzywy indyjskiej używa się do leczenia np. nadciśnienia i niektórych chorób serca, astmy, trądziku i innych schorzeń skórnych czy też zapalenia pęcherza. Na tamtejszych terenach korzysta się z niej również w postaci przyprawy do potraw. 

Oprócz właściwości leczniczych, wyciąg z pokrzywy indyjskiej wykazuje także działanie wspomagające proces odchudzania. W roślinie znajdziemy bowiem forskolinę, czyli substancję odpowiedzialną m.in. za przyśpieszenie spalania tłuszczu. Forskolina niejako „zmusza” organizm do szybszego spalania tkanki tłuszczowej oraz wpływa na przemianę lipidów hamujących syntezowanie w komórkach. Ponadto, forskolina usprawnia też funkcjonowanie układu krążenia, co, wraz z odpowiednią pielęgnacją ciała, może przyczyniać się do poprawy stanu skóry dotkniętej cellulitem. 

Jako że pokrzywa indyjska zaliczana jest do rodziny produktów przeciwhistaminowych, może u niektórych powodować jednak nadmierną senność. Ponadto osoby, które borykają się z problemami zdrowotnymi, powinny skontaktować się przed jej stosowaniem z lekarzem. Porady doktora lub farmaceuty przed rozpoczęciem stosowania pokrzywy indyjskiej warto zasięgnąć także, jeśli wydaje nam się, że jesteśmy całkowicie zdrowi. Może się bowiem okazać, że nie zdajemy sobie sprawy z danej choroby lub uczulenia, które to przypadłości nieznany naszemu organizmowi dotąd suplement może spotęgować.