Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Porady  »  Pionizacja pacjenta – jak powinna przebiegać?

Pionizacja pacjenta – jak powinna przebiegać?

Opublikowano w kategorii Porady       
Pionizacja pacjenta – jak powinna przebiegać?

Pionizacja to ważny proces podczas rehabilitacji pacjenta. Potrzebują go osoby długo przebywające w pozycji leżącej. Jest kluczowym elementem w kontekście kolejnego etapu rehabilitacji, jakim jest reedukacja chodu czy nauka chodzenia.

Pionizacja pacjenta – dlaczego jest ważna?

Pionizacja zapobiega długotrwałym skutkom przebywania w pozycji leżącej: zanikowi mięśni, przykurczowi stawów, zaburzeniu krążenia krwi czy powstawaniu różnego rodzaju infekcji.

 

Co jest potrzebne do pionizacji?

Głównym narzędziem na początku pionizacji jest stół pionizacyjny. Pozwala on ustawić pacjenta w odpowiedniej pozycji i  zmieniać kąt jego pochylenia. Nowoczesne łóżka posiadają elektryczny napęd, który pozwala zmienić łóżko prostopadle do pozycji siedzącej. Potrzebne są nam także narzędzia do pomiaru ciśnienia i tętna.

 

Kiedy zacząć pionizację?

Dużo osób nie wie, że pionizację można rozpocząć w bardzo wczesnej fazie rehabilitacji. Takim wstępnym procesom możemy poddawać osoby będące jeszcze w śpiączce.

 

Etapy pionizacji

Pionizacje za pomocą łóżka rehabilitacyjnego dzielimy na pionizację bierną, odbywającą się całkowicie na stole pionizacyjnym, oraz pionizację czynną, która polega na współpracy pacjenta z fizjoterapeutą. Pacjent przechodzi powoli, etapami, w kolejne pozycje: siadu płaskiego, siadu z opuszczonymi nogami itd.

Inni dzielą pionizację na około 6 etapów: każda zmiana pozycji jest osobnym etapem aż do pełnego chodu. Pierwszym etapem jest podnoszenie samej głowy. Zmieniamy powoli kąt nachylenia głowy pacjenta, na przykład poprzez dodawanie kolejnych poduszek. Drugi etap to siad w łóżku z wyprostowanymi nogami. Kolejny etap to siedzenie z opuszczonymi nogami. Osoba rehabilitowana musi w takiej pozycji panować nad swoją stabilnością. Inaczej pracuje jej serce i układ oddechowy. Kolejnym etapem jest próba wstawania. Trzeba wtedy bardzo uważać na ewentualną możliwość upadku – przydatna może okazać się laska czy tzw. balkonik. Pełny powrót do pozycji pionowej wymaga ze strony fizjoterapeuty dużej uwagi i sił fizycznych, aby wspierać i asekurować pacjenta.

 

Na co uważać podczas pionizacji?

Podczas przeprowadzania pionizacji należy obserwować wnikliwie osobę rehabilitowaną. Oznaki zbyt szybkiej pionizacji to na przykład pojawienie się potu na twarzy, zasinienie ust, blada twarz. Podczas pionizacji pacjent może dostać mroczków przed oczami. Należy uważać na zawroty głowy, przyspieszony oddech, wymioty: wszystko to są objawy zbyt szybkiej pionizacji, która może prowadzić do niedotlenienia mózgu. Lepiej poczekać dłużej, aż pacjent przyzwyczai się do określonej pozycji, będzie czuł się w niej komfortowo i sam będzie chciał przejść do kolejnego etapu. Pośpiech nie jest tu wskazany.

 

O czym pamiętać w razie upadku?

Podczas pionizacji, a szczególnie w jej najpóźniejszych etapach, jest duże ryzyko upadku. Trzeba bardzo uważać i w takim przypadku pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Przede wszystkim chronimy osobę rehabilitowaną – trzymamy jej głowę. W miarę możliwości tak łapiemy pacjenta, aby osunąć się na ziemię razem z nim i zamortyzować upadek. Warto potem chwilę posiedzieć z nim na ziemi, aby uspokoić organizm, a później powoli wstawać. Rozpocznijmy wtedy od klęku, a następnie pomóżmy pacjentowi przenieść się na łóżko.

Odpowiednie łóżka rehabilitacyjne znajdziesz na: http://gamareha.pl/60-lozka-rehabilitacyjne.