Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Porady  »  Piaskowanie zębów - niewielki zabieg pełen wielkich korzyści

Piaskowanie zębów - niewielki zabieg pełen wielkich korzyści

Opublikowano w kategorii Porady       
Piaskowanie zębów - niewielki zabieg pełen wielkich korzyści

Każdego dnia na zębach osadza się płytka nazębna. Niedokładnie usuwana - przekształca się w kamień nazębny, który stanowi już poważny problem stomatologiczny.

Choć codziennie staramy się najlepiej jak potrafimy zadbać o nasze uzębienie - nie zawsze nam się to udaje. Dlatego też tak ważne jest regularne i dokładne usuwanie płytki nazębnej. Raz na jakiś czas przyda się w tym pomoc dentysty, której może nam on udzielić, wykonując zabieg zwany piaskowaniem. Dzięki niemu stomatolog może usunąć płytkę nazębną, resztki kamienia nazębnego i powierzchowne przebarwienia szkliwa.

 

Na czym polega piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to nic innego jak oczyszczenie ich z płytki nazębnej, drobnego kamienia nazębnego i przebarwień przy użyciu piaskarki stomatologicznej. Urządzenie to działa poprzez wypuszczanie wody pod ciśnieniem. Zawiera ona drobinki czyszczące (wodorowęglanem sodu) i pęcherzyki powietrza. Taka ciecz z łatwością oczyszcza nawet trudno dostępne miejsca - przestrzenie międzyzębowe i dalsze zęby. Płyn usuwa się odsysaczem.

Piaskowanie zębów zazwyczaj kończy się ich fluoryzacją, mającą na celu wzmocnienie naruszonego oczyszczaniem szkliwa. Systematyczne wykonywanie tego zabiegu poprawia wygląd zębów i przeciwdziała powstawaniu kamienia nazębnego, a w konsekwencji - chorobom przyzębia.

 

Kto może korzystać z piaskowania zębów?

Wykonywanie tego zabiegu jest profilaktycznie zalecane każdemu, u kogo zaczyna się gromadzić płytka nazębna. Szczególnie często powinno być ono wykonywane u osób, które:

 • często piją kawę, herbatę, czerwone wino,
 • wybielały zęby - dla podtrzymania efektu rozjaśniania,
 • palą papierosy,
 • mają liczne przebarwienia,
 • mają ciasne przestrzenie międzyzębowe bądź nachodzące na siebie zęby,
 • noszą aparaty ortodontyczne.

 

Czy piaskowanie zębów boli?

Piaskowanie zębów nie jest bolesnym zabiegiem, jednak jego przeprowadzanie powoduje pewien dyskomfort. Wypuszczana z piaskarki ciecz z drobinkami może podrażniać dziąsła i zęby - są to jednak dolegliwości przejściowe. Męczące może być także samo trzymanie otwartej jamy ustnej przez cały czas zabiegu, czyli przez około pół godziny.

 

Jak często należy piaskować zęby?

Na to pytanie najlepiej odpowie stomatolog. Zęby piaskuje się na ogół raz w roku, choć w indywidualnych przypadkach zabieg powinien być wykonywany częściej (co kilka miesięcy), a u nałogowych palaczy - nawet co trzy. 

 

Zalecenia po piaskowaniu zębów

Dentyści wskazują, że po piaskowaniu zębów należy przez okres co najmniej dwóch dób stosować białą dietę - unikać spożywania potraw zawierających sztuczne i naturalne barwniki. Szczególnie zakazane w tym okresie są kawa, herbata, czerwone wino. Więcej na tematy związane z pielęgnacją jamy ustnej można przeczytać na stronie http://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/kategoria/blog/ Bezwzględnie nie dopuszcza się możliwości palenia papierosów. Po wykonaniu zabiegu zęby są podrażnione i wyjątkowo łatwo jest je odbarwić. Bardzo ważne jest także dalsze właściwe dbanie o higienę jamy ustnej: szczotkowanie zębów, oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych, języka i płukanie jamy ustnej. Dzięki odpowiedniej higienie w przyszłości na naszym uzębieniu będzie odkładało się mniej płytki nazębnej.

 

Przeciwskazania do piaskowania zębów

Ten zabieg, choć prosty i powszechny, nie może być wykonywany u każdego. Podstawowe przeciwwskazania do przeprowadzania piaskowania to:

 • podrażnione dziąsła oraz błony śluzowe w jamie ustnej,
 • stany zapalne dziąseł,
 • alergia na sodę,
 • wrzody na narządach układu pokarmowego,
 • nieprawidłowe funkcjonowanie płuc (np. astma).

 

Cena zabiegu

W zależności od miasta i wybranego gabinetu piaskowanie zębów kosztuje od 100 do 150zł. Za wykonanie fluoryzacji zazwyczaj trzeba dodatkowo dopłacić około 50-70zł.

Piaskowanie zębów jest bezpiecznym, rutynowym zabiegiem, który tanim kosztem zarówno poprawi wizualny stan naszych zębów, jak i zapobiegnie nieprzyjemnym problemom w przyszłości. Warto więc pamiętać, by poddawać się temu zabiegowi profilaktycznie raz w roku (chyba że mamy wskazania do jego częstszego wykonywania), co pozwoli nam cieszyć się jaśniejszym i zdrowszym uśmiechem.