Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Porady  »  Okulary kontra soczewki kontaktowe

Okulary kontra soczewki kontaktowe

Opublikowano w kategorii Porady       
Okulary kontra soczewki kontaktowe

Oczy nie zawsze funkcjonują bez zarzutu. Można jednak widzieć tak, jakby się nie miało wad wzroku. Wszystko za sprawą fantastycznych aparatów korekcyjnych. Należą do nich okulary oraz soczewki kontaktowe. Co wybrać?

Szczęście w nieszczęściu

Za pomocą zmysłów komunikujemy się z otaczającą nas rzeczywistością. Oczy sprawiają, że widzimy, uszy, że słyszymy i zachowujemy równowagę, nos, że czujemy zapachy, język sprawia, że czujemy smaki, a za sprawą receptorów na skórze czujemy dotyk. Niestety narządy zmysłów ulegają zniszczeniu - albo wskutek wad genetycznych, albo wskutek nieprzewidzianych powikłań. O ile w przypadku wad słuchu nosi się aparat, który nie przynosi żadnej chluby, o tyle w przypadku wad wzroku nosi się aparat, który uchodzi wręcz za element garderoby. Chodzi oczywiście o okulary, którym styl nadają oprawki. Można zdecydować się też na soczewki kontaktowe.

 

Okulary, czyli szkła w oprawkach

Okulary to aparat korekcyjny, który składa się ze szkieł w oprawkach. Szkła poprawiają widzenie, a oprawki sprawiają, że trzymają się one na twarzy. Oprawki okularów jednak pełnią jeszcze jedną funkcję - stylizacyjną. Ich kształt wybiera się stosownie do kształtu twarzy. Na przykład do twarzy okrągłej okulary kwadratowe i prostokątne, do twarzy owalne wszelkie rodzaje okularów, do twarzy kwadratowej oraz prostokątnej okulary okrągłe i owalne, a do twarzy trójkątnej - okrągłe lub bezbramkowe. Kolor oprawek wybiera się z kolei stosownie do koloru włosów. Na przykład do włosów ciemnych okulary czarne, czerwone, szare, białe i srebrne, do włosów rudych - czarne, czerwone, granatowe, żółte i złote, do włosów siwych - czarne, czerwone, różowe, białe i srebrne, a do włosów blond - czarne, czerwone, niebieskie, żółte i złote.

 

Soczewki kontaktowe, czyli pragmatyczne powłoki

Soczewki kontaktowe to powłoki, które zakłada się bezpośrednio na oczy. Kontakty poprawiają widzenie, a ponadto uchodzą za bardzo pragmatyczne, bo sprawdzają się w każdej sytuacji. Soczewki kontaktowe występują w formie twardej wyrabianej specjalnie dla konkretnego oka na rok lub kilka lat, a także w formie miękkiej dostępnej w salonie optycznym dla wszystkich oczu: na dobę, tydzień, miesiąc lub kwartał. Kontakty sferyczne rozpraszające pomagają na krótkowzroczność, sferyczne skupiające przeciwdziałają dalekowzroczności, kontakty cylindryczne korygują astygmatyzm, a kontakty multifokalne - presbiopię (sprawdź soczewki kontaktowe w Soczewki24.pl).

 

Kwestia wyboru

To, czy zdecydujemy się na okulary, czy na soczewki kontaktowe, w głównej mierze zależy od naszego wyboru. Możemy nosić jedne lub drugie albo naprzemiennie jedne z drugimi. Warto jednak na wszelki wypadek wykonać badanie wzroku w celu sprawdzenia, czy soczewki kontaktowe w żaden sposób nie zaszkodzą naszym oczom.