Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Porady  »  Odparzenia skóry: jak sobie z nimi radzić?

Odparzenia skóry: jak sobie z nimi radzić?

Opublikowano w kategorii Porady       
Odparzenia skóry: jak sobie z nimi radzić?

Co powoduje odparzenia skóry? Jak sobie z nimi radzić? Na te oraz inne pytania odpowiadamy poniżej.

Odparzenia skóry najczęściej są spowodowane przegrzaniem, wysuszeniem, noszeniem ciasnego i nieprzewiewnego obuwia, obcisłej odzieży z tworzyw sztucznych lub niewypłukanej z proszku bielizny. Mogą być bardzo dokuczliwe. Są jednak sposoby, które pozwalają poradzić sobie z odparzeniami. Poniżej zdradzamy kilka z nich.

 

Odparzenia na stopach

Odparzenia na stopach pojawiają się na ogół wskutek noszenia ciasnych, nieprzepuszczających powietrza butów. Nieestetyczne zaczerwienienia mogą pokryć palce, pięty lub podeszwy stóp. Najskuteczniejszym sposobem na tego typu odparzenia jest moczenie nóg w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu lub azulanu. W braku tych środków można posłużyć się nawet zwykłą czarną herbatą. Wystarczy trzymać stopy w wodzie przez około 15-20 minut. Po tym czasie należy dokładnie je osuszyć, przyciskając punktowo ręcznik do kolejnych miejsc (tarcie tylko zaostrzy stan zapalny). Odparzenia można też przemyć specjalnymi preparatami dostępnymi w sprzedaży detalicznej. Stosowanie tego typu środków zmniejsza ryzyko infekcji grzybiczych. By zabezpieczyć się przed odparzeniami na przyszłość, latem zakładaj bawełniane skarpety do adidasów. Jeśli nosisz pantofle, posypuj stopy talkiem, który zminimalizuje tarcie.

 

Odparzenia na pośladkach

Odparzenia na pośladkach dotyczą zwłaszcza małych dzieci, które jeszcze jeżdżą w wózku. Szczególną ostrożność należy zachować latem, w trakcie upałów. Skóra małego dziecka jest bardzo wrażliwa i podatna na różnego rodzaju zmiany spowodowane działaniem czynników zewnętrznych, w tym również pogodowych. Odparzenia na pośladkach należą do najbardziej uciążliwych, są bolesne i trudne do wyleczenia.

Nie jesteśmy jednak wobec nich bezradni. W razie odparzeń należy umyć pośladki mydłem nawilżającym, a po osuszeniu wetrzeć w nie krem przeciw odparzeniom lub linomag. Ewentualnie można zasypać bolesne miejsca talkiem kosmetycznym. Nie masz pod ręką talku? Użyj mąki ziemniaczanej.

 

Odparzenia w pachwinach

Odparzenia w pachwinach dotyczą w szczególności osób, które dużo czasu spędzają w łóżku. Zmianom skórnym sprzyja rzadka zmiana podkładów lub pieluch. Odparzenia pojawiają się nie tylko na pachwinach, ale też w okolicach kości krzyżowej i po wewnętrznej stronie ud. U osób starszych bardzo łatwo tworzą się odleżyny.

Dobrym sposobem na tego typu odparzenia jest kąpiel w słabym roztworze rumianku. Zaczerwienione miejsca należy myć mydłem przeznaczonym do skóry wrażliwej. Po osuszeniu można wsmarować w skórę dowolny preparat przeciw odparzeniom dla dorosłych.

 

Odparzenia są bolesne i utrudniają normalne funkcjonowanie, ale dzięki opisanym powyżej sposobom można je skutecznie wyleczyć. Więcej wskazówek znajdziesz na stronie https://multirelation.com/