Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Choroby  »  Nowotwór piersi - wszystko, co musisz wiedzieć

Nowotwór piersi - wszystko, co musisz wiedzieć

Opublikowano w kategorii Choroby       
Nowotwór piersi - wszystko, co musisz wiedzieć

Nowotwór sutka to choroba często niezauważana w początkowym stadium powstawania. Na początku rozwija się niemal bezobjawowo, nie wywołując żadnych niepokojących dolegliwości. Warto więc regularnie się badać, by niczego nie przeoczyć.

Jak rozpoznać, że coś jest nie tak?

Pierwszym niepokojącym symptomem, który pojawia się w przypadku raka sutka, jest guzek w piersi wyczuwalny pod palcami. Zazwyczaj umiejscowiony jest on w górnym zewnętrznym kwadracie piersi i pod wpływem ucisku - boli. W nieco bardziej zaawansowanym stadium choroby nowotworowej skóra nad guzkiem może przypominać skórę pomarańczy - pojawiają się w tym miejscu charakterystyczne dołeczki. A oto Inne objawy, które towarszyszą rozwojowi choroby:

  • obrzęk piersi,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • gorączka,
  • ogólne osłabienie,
  • niechęć dziecka do ssania chorej piersi matki (w przypadku kobiet karmiących).

Dużą szansę na wczesne wychwycenie raka sutka daje tak zwane SAMOBADANIE PIERSI. Jest to czynność, którą każda kobieta powinna znać i wykonywać przynajmniej raz w miesiącu. Całość badania składa się z dwóch etapów: oglądania piersi i badania palpacujnego. Nie jest to trudne; będziesz potrzebowała jedynie lustra, prysznicu i łóżka. Jeżeli zauważysz jakąś nieprawidłowość, która Cię zaniepokoi, niezwłocznie zgłoś się do specjalisty. 

Jedno jest pewne - żadnych symptomów, które świadczą, że coś jest nie tak, nie można bagatelizować. Oczywiście początkowe obawy mogą okazać się jedynie fałszywym alarmem, jednak pamiętajmy, że wczesne wychwycenie problemu daje szansę na skuteczne jego rozwiązanie i leczenie nowotworu od chwili jego powstania.

 

Zalecenia Polskiego Komitetu Zwalczania Raka dla kobiet zdrowych: kiedy i jak się badać?

 

Wiek kobiet Zalecenia
20-34 Samobadanie piersi przynajmniej raz w miesiącu. Kontrolne badanie u lekarza należy wykonywać średnio co 3 lata.
35 - 39 Badanie piersi przez lekarza powinno być przeprowadzane przynajmniej raz w roku. Zaleca się wykonywanie 1 mammografii w ciągu 5 lat.
40 - 49 Mammografia co 1-2 lata.
50+ Wykonywanie badania piersi przez lekarza przynajmniej 1-2 razy w roku, mammografia 1 raz w roku.

 

 


Pierwsze badanie u specjalisty - jak to wygląda?

 

Najczęściej stosowaną obecnie metodą obrazowej diagnostyki sutka jest badanie ultrasonograficzne. Szczególnie przydatne jest ono u kobiet do około 40 roku życia, których sutki mają budowę gruczołową. Po tym okresie rozpoczyna się u nich bowiem inwolucja tłuszczowa. W odróżnieniu od mammografii badanie USG nie wykorzystuje szkodliwego promieniowania rentgenowskiego, jest więc bezpieczne dla zdrowia i może być powtarzane cyklicznie bez ryzyka narażenia na napromieniowanie. Kobiety pomiędzy 20 a 50 rokiem życia powinny wykonywać USG piersi raz do roku. Później, pomiędzy 50 a 69 rokiem życia, wystarczy robić to raz na dwa lata.

               

 

Przygotowanie do zabiegu

Do badania ultrasonograficznego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Istotne jest natomiast, by pacjentka zgłosiła się na nie w I fazie cyklu menstruacyjnego. Należy także pamiętać o wzięciu ze sobą dokumentacji z poprzednio wykonanych badań i udzieleniu rzetelnych odpowiedzi na pytania lekarza.

 

Jak wygląda badanie?

Jak w przypadku każdego badania, najpierw lekarz przeprowadzi z pacjentką wywiad, w którym zapyta o:

  • przebyte choroby,
  • obciążenia dziedziczne, np. nowotworami,
  • aktualne choroby i dolegliwości,
  • stosowaną antykoncepcję,
  • porody i laktację.

To niezmiernie ważny etap badania - pozwala określić stan zdrowia pacjentki i zagrożenie ewentualnymi zmianami w tkance gruczołowej piersi.

Następnie lekarz poprosi pacjentkę o położenie się na plecach na leżance i wysunięcie rąk za głowę. Oceni wygląd piersi i brodawek: ich symetrię, wygląd ogólny, kształt. Zwróci też uwagę na ewentualne zmiany na skórze.

Samo badanie USG wygląda następująco: lekarz nakłada niewielką ilość żelu na głowicę ultrasonografu oraz na skórę piersi i, wykonując powolne, kuliste ruchy, ogląda tkanki na monitorze aparatu. Rozpoczyna badanie od dołu pachowego, a kończy na obwódce sutka. Jeśli zaistnieje potrzeba, lekarz uzupełni badanie USG piersi o badanie elastograficzne.

 

Wyniki

Na wyniki badania nie trzeba czekać - lekarz wydaje je pacjentce, wraz z opisem, od razu po zakończeniu badania. Nasza pracownia dysponuje nowoczesną, dwumonitorową stacją opisową, która daje możliwość cyfrowej archiwizacji obrazów. To pozwala na porównanie między sobą kolejnych badań USG pacjentki. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pacjentek, u których wykryto zmiany takie jak guzki czy torbiele. Na życzenie pacjentki kopiujemy obrazy na nośnik USB i wysyłamy e-mailem.

 

Centrum Elastografii we Wrocławiu

Pisząc o profesjonalnym badaniu raka piersi, nie możemy zapomnieć o Specjalistycznym Centrum Hepatologicznym z Wrocławia. Pracownia dysponuje nowoczesnym i skutecznym aparatem USG wyposażonym w funkcję Doppler oraz elastografii dynamicznej. Daje to możliwość obrazowania w wysokiej rodzielczości, dzięki czemu możliwe jest szybkie odróżnienie zmiany łagodnej od potencjalnych złośliwych, które będą wymagały dodatkowych badań diagnostycznych, takich jak biopsja.

Jako jedyna pracownia USG Centrum Elastografi z Wrocławia wyposażone jest w stację archiwizująco-opisową. To z kolei daje możliwość zachowania wszystkich obrazów z badania i późniejszego ich porównania ze zdjęciami z kolejnych badań. W ten sposób specjaliści na bieżąco monitorują pojawiające się zmiany: guzki, torbiele itd. Wszystkie wyniki można zgrać na dowolny nośnik danych z wejściem USB lub wysłać poprzez e-mail. Centrum Elastografii z Wrocławia pozwoli wychwycić chorobę już w początkowym stadium jej powstawania, dając Ci szansę na szybką reakcję i skuteczne leczenie. Jedno jest pewne - w żadnym wydpadku nie bagatelizuj niepokojacych objawów. Umów się na wizytę i daj sobie szansę na szybką pomoc!

Podejrzenia o możliwości zachorowania na raka piersi niejednej kobiecie spędzają sen z powiek. Warto jednak pamiętać, że tylko specjalistyczne badanie w odpowiednim miejscu jest w stanie zaprzeczyć podejrzeniom. Zanim zaczniesz rozwijać w swojej głowie przeróżne negatywne scenariusze, a ryzyko zachorowania stanie się jedyną rzeczą, o jakiej będziesz myśleć - koniecznie skontaktuj się ze specjalistą. Tylko wykonanie specjalistycznego badania w miejscu takim jak Centrum Elastografii we Wrocławiu może jednoznacznie stwierdzić, co Ci dolega.