Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Dolegliwości  »  Nowoczesna walka z potem

Nowoczesna walka z potem

Opublikowano w kategorii Dolegliwości       
Nowoczesna walka z potem

Borykasz się z problemem nadmiernej potliwości? Medycyna estetyczna ma w swoim zanadrzu liczne metody, które skutecznie mogą pomóc ci się z nim rozprawić.

Poważniejszy problem - nadmierna potliwość może być objawem choroby

Warto zacząć od tego, że nadmierna potliwość może być spowodowana poważną chorobą i jeśli intensywnie się pocimy, a antyperspiranty nie przynoszą żadnego efektu, warto jest najpierw udać się do lekarza, którzy przeprowadzi gamę testów i zrobi odpowiedni wywiad. W większości przypadku u osoby, która nie odczuwa innych dolegliwości, nie ma się czym martwić, ale zdarza się, że potliwość jest pierwszym symptomem czegoś, co zmartwienia już przyniesie.

 

Mechanizm pocenia się (skóra i gruczoł potowy)

Samo pocenie się jest bardzo prostym procesem. Poprzez gruczoł potowy wydostaje się woda, a właściwie coś na kształt soli fizjologicznej, która następnie paruje na powierzchni skóry i ochładza w ten sposób organizm. Jest to nieprzyjemne, ponieważ na skórze znajduje się także łój, a do tego bakterie bardzo szybko dostają się do potu, namnażają się w nim i powodują charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Prawdziwy problem zaczyna się wtedy, kiedy ilość potu jest większa, niż organizm tego realnie potrzebuje.

 

Botoks, prąd i inne metody

Medycyna kosmetyczna ma tutaj dla nas zadziwiająco dużo skutecznych metod działania. Najlepsza jest prawdopodobnie toksyna botulinowa, popularny botoks stosowany na zmarszczki, która jest podawana bezpośrednio w miejsce dotknięte nadmierną potliwością. Efekt zabiegu utrzymuje się przez okres od 2 do 4 kwartałów i w zdecydowanej większości przypadków niemal całkowicie eliminuje nadmierne pocenie.

Inne dostępne metody polegają miedzy innymi na uszkadzaniu samych gruczołów potowych za pomocą lasera, jak również mogą w pewnym sensie wzorować się na botoksie i powodować zablokowanie sygnałów nerwowych wysyłanych do gruczołów, co robi się za pomocą impulsów elektrycznych. Tę metodę polecamy jednak jako ostateczność ze względu m.in. na koszty.

Środki przeciwpotowe oraz inne produkty można znaleźć na stronie http://www.kuzniazdrowia.pl/. Sklep polecamy ze względu na bardzo korzystne ceny.