Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Badania  »  Nieprzyjemna, ale bardzo skuteczna kolonoskopia

Nieprzyjemna, ale bardzo skuteczna kolonoskopia

Opublikowano w kategorii Badania       
Nieprzyjemna, ale bardzo skuteczna kolonoskopia

Badanie endoskopowe jelita grubego, czyli kolonoskopia, to najskuteczniejsza metoda wczesnego wykrywania raka jelita grubego, a odpowiednio wczesne wykrycie tej odmiany nowotworu daje niemal 100% szans na wyleczenie.

Rak jelita grubego jest bardzo podstępną chorobą, ponieważ przez długi czas, kiedy się rozwija, a może to trwać nawet 10 lat, nie daje żadnych objawów. Polega na złośliwym rozroście błony śluzowej, w większości wypadków na bazie łagodnych narośli mających charakter polipów, które w porę zauważone, można bez problemów usunąć. Tak więc nieświadomi zagrożenia, bardzo często dopuszczamy do rozwoju śmiertelnie niebezpiecznego nowotworu, tymczasem badanie endoskopowe mogłoby skutecznie temu zapobiec.

Tego typu badaniom powinny się poddać osoby, u których występują takie objawy, jak krwawienie, dokuczliwe zaparcia lub zmiana rytmu wypróżnień, biegunki, bóle w dolnej części brzucha i pleców, nudności i wymioty. Pewien czynnik ryzyka stanowi także obciążenie genetyczne, zatem szczególnie uważać powinni wszyscy ci, w których rodzinach występowały przypadki nowotworu jelita grubego.

Kolonoskopia polega na wprowadzeniu przez odbyt do jelita grubego instrumentu umożliwiającego obejrzenie wnętrza i wykrycie wszelkich patologicznych zmian, przede wszystkim polipów, które nieleczone mogą ulec przekształceniu w nowotwór. Kolonoskopia stosowana jest także w celach leczniczych, na przykład do tamowania krwawienia z jelita grubego oraz do usunięcia występujących polipów lub ciała obcego. Badanie wykonuje się po odpowiednim przygotowaniu, polegającym na oczyszczeniu z resztek pokarmowych jelita najczęściej za pomocą doustnie podawanych środków przeczyszczających, wspomaganych przez wlewy doodbytnicze.