Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Badania  »  Najważniejsze badania kontrolne dzieci

Najważniejsze badania kontrolne dzieci

Opublikowano w kategorii Badania       
Najważniejsze badania kontrolne dzieci

Maluch reaguje płaczem na wszelkie uczucia dyskomfortu, nie potrafi sprecyzować dolegliwości. Warto więc co jakiś czas przeprowadzić kilka badań, by upewnić się co do prawidłowego rozwoju dziecka.

1. Badanie cholesterolu

Jeśli dziecko ma nadwagę lub istnieje ryzyko genetycznych chorób serca, miażdżycy czy nadciśnienia, trzeba sprawdzić poziom złego cholesterolu. Robi się to u dzieci po skończeniu drugiego roku życia, co pozwala zapobiegać ewentualnym zagrożeniom. Blaszka miażdżycowa może wytworzyć się już na bardzo wczesnym etapie, jeśli w diecie występuje dużo cukru i tłuszczów. "Pacjent" musi być na czczo, a dzień przed badaniem należy ograniczyć tłuste potrawy (wędliny, sery, majonez).


2. Badanie USG

Badanie brzucha - profilaktycznie raz do roku, a na pewno przy biegunkach i zaparciach. Stawów biodrowych - przy podejrzeniu dysplazji. Mózgu - u wcześniaków lub kiedy główka rośnie zbyt szybko bądź zbyt wolno. USG pozwala zdiagnozować wiele nieprawidłowości, których leczenie na dalszym etapie rozwoju byłoby znacznie bardziej skomplikowane. Trzeba pamiętać, by USG brzucha robione było na czczo, po uprzednim wypiciu wody - pęcherz moczowy powinien być wypełniony.


3. Morfologia

Najlepiej robić ją raz w roku - pozwala wykryć stany zapalne, sprawdza poziom krwinek białych, czerwonych i hemoglobiny. Może ujawnić odpowiedzialny za anemię poziom żelaza, wykluczyć powikłania reumatyczne u dzieci, które przeszły anginę, ujawnia ukryte infekcje. Chyba najbardziej inwazyjne i nieprzyjemne dla malucha badanie, wymaga wkłucia, więc najlepiej jest odwrócić uwagę dziecka, a godzinę wcześniej podać mu wodę do picia.


4. Badanie moczu

Pozwala stwierdzić infekcję, o ile w moczu znajdzie się białko, krew czy cukier. Dziecko trzeba wcześniej dokładnie umyć, by zapobiec dostaniu się do próbki fałszujących wynik bakterii. Do jałowego pojemnika (dostępnego w aptece lub punkcie pobrań) należy złapać tzw. środkowy strumień i jak najszybciej dostarczyć go do ambulatorium.


5. Badanie ciśnienia krwi

Obligatoryjne u dzieci po trzecim roku życia, powinno być wykonywane podczas każdej wizyty u lekarza. Maluch powinien być spokojny przez 10-15 minut przed pomiarem.


 

Powyższy zestaw badań - nawet jeśli nie zleci ich lekarz pediatra - powinien być wykonywany przynajmniej raz do roku, by wykluczyć możliwości rozwoju chorób, które w późniejszym okresie mogą wiązać się z poważnymi komplikacjami. Odpowiednio wcześnie przedsięwzięte środki zaradcze pozwolą zniwelować pierwsze sygnały wysyłane przez organizm i zapewnić dziecku prawidłowy rozwój.