Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Choroby  »  Najczęstsze choroby mężczyzn po 50. roku życia

Najczęstsze choroby mężczyzn po 50. roku życia

Opublikowano w kategorii Choroby       
Najczęstsze choroby mężczyzn po 50. roku życia

Po wejściu w szóstą dekadę życia mężczyźni powinni częściej wykonywać badania profilaktyczne i bardziej o siebie dbać. Nawet jeśli do tej pory nic szczególnego im nie dolegało.

Niektórym panom wydaje się, że pierwsze dolegliwości zdrowotne dotkną ich dopiero w okolicach wieku podeszłego (60-75 rok życia). Przeświadczenie o własnej wszechmocy i nieułomności dodatkowo utwierdza ich w opinii, że wcześniejsza profilaktyka to hobby hipochondryków. Warto zmienić to podejście i przyjrzeć się dość szerokiemu wachlarzowi chorób, które najczęściej nękają mężczyzn po 50. roku życia.

 

Przerost, nowotwór prostaty

Rak prostaty diagnozuje się co prawda głównie u mężczyzn po 60-tce. Pamiętajmy jednak, że jest to nowotwór, który bardzo długo nie daje o sobie znać, a podwojenie jego komórek może zająć nawet 4 lata. Mężczyzna może żyć z rozwijającym się nowotworem stercza, nie mając o tym pojęcia. Dlatego już po przekroczeniu 50-tki należy nastawić się na regularne badania profilaktyczne. Prostata na skutek zmian hormonalnych zaczyna powiększać się już po 45. roku życia, dlatego w kolejnych latach może dojść do jej przerostu, zapalenia i problemów z oddawaniem moczu.

 

Rak jelita grubego

Diagnozowany zwykle u 50-latków. Nowotwór jelita grubego również rozwija się dyskretnie, dlatego konieczne jest regularne wykonywanie kolonoskopii. Dzięki temu badaniu profilaktycznemu możliwe jest wykrycie wczesnych zmian nowotworowych i rozpoczęcie skuteczniejszego leczenia. Wskazaniem do kolonoskopii jest nie tylko wiek, ale również dolegliwości w obrębie jamy brzusznej – częste bóle brzucha, dokuczliwe zaparcia czy biegunki, a także krew w stolcu.

 

Nadciśnienie, otyłość brzuszna i miażdżyca

Choroby te są wypadkową niezdrowego stylu życia, przede wszystkim mało aktywnego i obfitującego w różnego rodzaju używki. Największy wpływ na ich rozwój ma zła dieta, w której dominują smażone i tłuste potrawy, przekąski oraz alkohol. Tak zwany „mięsień piwny”, będący (o dziwo!) dumą niejednego mężczyzny, jest najbardziej widocznym dowodem kiepskiego odżywiania się oraz braku ruchu. Wszystko to prowadzi do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi i odkładania się go w ścianach naczyń krwionośnych. W rezultacie pojawia się nadciśnienie, a później miażdżyca, rzutujące na pracę serca oraz całego układu krwionośnego.

 

Cukrzyca

Podobnie jak wyżej wymienione choroby, cukrzyca typu 2 jest rezultatem niewłaściwej diety – bogatej w cukier, produkty wysoko przetworzone, ciężkostrawne i wysokokaloryczne; a ubogiej w warzywa, owoce i posiłki o niskim indeksie glikemicznym. Otyłość stanowi główną przyczynę cukrzycy typu 2.

 

Choroby układu moczowego

Nietrzymanie moczu czy problemy z jego oddawaniem to częsty problem wśród 50-latków. Ponadto czwartym najczęściej występującym u mężczyzn nowotworem jest nowotwór pęcherza moczowego. Szczególnie narażeni na niego są palacze.

 

Rak płuc

Nowotwór płuc to wciąż najczęstszy nowotwór złośliwy na świecie, diagnozowany głównie u mężczyzn. Główną przyczyną jego powstania jest oczywiście nałogowe palenie papierosów. Ale nawet palenie bierne zwiększa ryzyko zachorowania. Mężczyźni pracujący w fabrykach, w których panuje rakotwórcze otoczenie, również powinni liczyć się ze zwiększonym ryzykiem nowotworu płuc.

 

Depresja

Wiąże się z ogólnym pogorszeniem zdrowia i pojawieniem się wielu wspomnianych wyżej dolegliwości oraz chorób. Mężczyźni często nie radzą sobie ze spadkiem sprawności seksualnej i cierpią z powodu problemów z erekcją czy układem moczowym. Obniżona produkcja testosteronu może prowadzić do długotrwałych stanów depresyjnych.