Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Dolegliwości  »  Najczęstsze choroby i dolegliwości skórne u dzieci

Najczęstsze choroby i dolegliwości skórne u dzieci

Opublikowano w kategorii Dolegliwości       
Najczęstsze choroby i dolegliwości skórne u dzieci

Dzieci mają wyjątkowo wrażliwą skórę, która ponadto różni się budową od skóry dorosłego. Ponieważ jest niedojrzała i podatna na podrażnienia, maluchy często cierpią na dermatozy charakterystyczne dla danego etapu rozwojowego.

Atopowe zapalenie skóry

Dotyczy nawet 24% populacji Europy i jest wykrywane zwykle w pierwszym roku życia. Ma podłoże genetyczne oraz wiąże się z nieprawidłową, nadmierną odpowiedzią układu immunologicznego na określone alergeny pokarmowe czy środowiskowe. Ponieważ jest to schorzenie alergiczne, ogromny wpływ na jego pojawienie się ma dziedziczność. Zmiany skórne pojawiają się po kontakcie a alergenem lub czynnikiem drażniącym. Skóra dziecka z AZS jest sucha i wrażliwa, dużym problemem okazuje się świąd.

 

Pieluszkowe zapalenie skóry

Jest to najczęstsza chorobowa zmiana skóry w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Na jej wystąpienie składa się szereg czynników, również indywidualnych. Mogą ją nasilać substancje chemiczne zawarte w pieluszce, ale powodem jest też niedostateczna higiena, biegunki, zasadowe pH moczu. Dermatoza ta bierze się jednak głównie z maceracji i uszkodzeń naskórka pod wpływem nadmiernej wilgoci w obrębie pieluszki.

 

Alergiczny wyprysk kontaktowy

Objawia się powierzchownym stanem zapalnym skóry, któremu często towarzyszą świąd oraz pieczenie. Charakterystyczna jest tu reakcja opóźniona – wyprysk może pojawić się nawet dwie doby po kontakcie z alergenem. Bardzo często alergizuje nikiel, formaldehyd, balsam peruwiański, lanolina czy neomycyna. Stąd wyprysk może pojawić się po zastosowaniu pewnych kosmetyków, środków czystości, środków piorących czy wystąpić w miejscach, gdzie skóra stykała się z napami lub guzikami wykonanymi z niklu.

 

Pokrzywka

Charakteryzuje się nagłym wysiewem bąbli i ustępuje sama po kilkunastu godzinach. Może mieć podłoże alergiczne, wówczas pojawia się po spożyciu określonych pokarmów lub leków. Czasem występuje w reakcji na temperaturę lub ucisk, może też towarzyszyć niektórym chorobom.