Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Choroby  »  Najczęściej występujące choroby krwi

Najczęściej występujące choroby krwi

Opublikowano w kategorii Choroby       
Najczęściej występujące choroby krwi

Krew, analogicznie jak inne części naszego organizmu, też może chorować. Bez względu na rodzaj schorzenia, oznacza to zawsze komplikacje dla całego organizmu.

Najczęściej spotykaną chorobą krwi jest anemia, czyli niedokrwistość. Charakteryzuje się zaburzeniami w zakresie produkcji czerwonych krwinek, czyli erytrocytów i hemoglobiny, czerwonego barwnika krwi. Choroba ta może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci i chociaż jej objawy są łatwo zauważalne, to jednak często je lekceważymy, przypisując ich występowanie zmęczeniu czy przepracowaniu. Chodzi mianowicie o takie stany, jak bladość skóry i błon śluzowych, a także spojówek oka, ogólne osłabienie i obniżenie kondycji fizycznej, senność, częste bóle głowy, skłonność do omdleń, zaburzenia widzenia, częste stany podgorączkowe.

Przeciwieństwem anemii jest nadkrwistość, zwana czerwienicą, spowodowana nadprodukcją czerwonych ciałek, co zwiększa gęstość krwi, utrudniając transport tlenu i przyczyniając się w ten sposób do niedotlenienia organizmu oraz powstawania skrzeplin. Wiąże się to z takimi objawami, jak bóle głowy i wieńcowe, nadciśnienie, duszności i w konsekwencji może doprowadzić do zakrzepów, zatorów i zawałów.

Choroby krwi mogą dotyczyć również leukocytów, czyli białych krwinek i wynikać z ich niedostatecznej lub nadmiernej ilości. Leukopenia to choroba niedoboru białych krwinek, niedająca wyraźnych objawów, ale prowadząca do zaburzeń układu odpornościowego. Zbyt mała ilość białych ciałek oznacza zwiększoną podatność na infekcje i stany zapalne, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. Z kolei leukemia, czyli białaczka, charakteryzuje się nadprodukcją leukocytów. Czasami zjawisko to ma charakter przejściowy i wynika z innej choroby, czasami jednak ma charakter patologiczny i polega na niekontrolowanym wzroście leukocytów o zmienionej strukturze.