Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Porady  »  Nadmierna potliwość – kiedy warto udać się do dermatologa?

Nadmierna potliwość – kiedy warto udać się do dermatologa?

Opublikowano w kategorii Porady       
Nadmierna potliwość – kiedy warto udać się do dermatologa?

Pocenie to naturalny proces fizjologiczny, który ma na celu zabezpieczenie organizmu przed przegrzaniem. Ich pracę kontroluje ośrodek w mózgu i układ nerwowy. Wydzielanie potu często zależy od warunków zewnętrznych organizmu i od środowiska.

Nadpotliwość to problem, który dotyczy 1-2 % społeczeństwa. Choć nadmierne wydzielanie potu nie jest niebezpieczne dla zdrowia może być przyczyną wielu krępujących sytuacji. Niekiedy dbanie o higienę i stosowanie antyperspirantów nie wystarczy, aby skutecznie zahamować nadmierną potliwość. Warto wiedzieć, kiedy krępujący kłopot to już poważny problem.

 

Niepokojące objawy, z którymi warto udać się  do lekarza

 

Zwykle ilość wydzielanego potu zależna jest od:

 

·         temperatury otoczenia, wilgotności powietrza,

·         wykonywanej aktywności fizycznej,

·         stresującej sytuacji, emocji,

·         masy ciała,

·         spożywanych pokarmów, niektórych przypraw, kawy, herbaty.

 

Natomiast jeśli ilość wydzielanego potu jest niewspółmierna do potrzeb organizmu, wówczas należy mówić o nadpotliwości, bo mechanizm chłodzący w organizmie jest zbyt aktywny. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarze i spróbować znaleźć przyczynę problemu oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające nadpotliwości.

 

Dlaczego nadmiernie się pocimy?

 

Zazwyczaj trudno ustalić dokładną przyczynę nadpotliwości, często wskazuje się na uwarunkowania genetyczne. Natomiast do najczęstszych przyczyn patologicznych nadmiernego pocenia należy zaliczyć:

 

·         zaburzenia hormonalne,

·         menopauza u kobiet i andropauza u mężczyzn,

·         choroby neurologiczne,

·         niektóre nowotwory.

 

Botoks pomocny w walce z nadpotliwością

 

Nadpotliwości można leczyć: zabiegami pielęgnacyjnymi, leczeniem farmakologicznym oraz zabiegami medycznymi.

 

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia nadmiernego pocenia jest wstrzykiwanie botoksu. Można ją stosować na każdym obszarze skóry.

Jej skuteczność polega na tym, ze po wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki toksyny botulinowej typu A,  dochodzi do odnerwienia gruczołów. Efekt ten utrzymuje się do 6 miesięcy,  po czym dochodzi do powstawania nowych zakończeń nerwowych.

 

Przed rozpoczęciem zabiegu w Klinice Esteticmed należy dokładnie określić obszar ciała objęty nadmierną potliwością. Niekiedy jest to kłopotliwe, wówczas nanosi się na określoną część ciała roztwór jodyny, po czym poszukiwane obszary natychmiast ciemnieją.

 

Zabieg w Klinice Esteticmed jest całkowicie bezbolesny, trwa od kilku do kilkunastu minut. A pacjent od razu może wrócić do normalnego funkcjonowania. Efekt jest już zauważalny po kilku dniach.

 

Działania nieporządne występują w zasadzie rzadko i mogą się do nich zaliczać przejściowa bolesność, zaczerwienienia i siniaki.

 

Zrezygnować  z tej możliwości leczenia powinny osoby, które cierpią na:

 

·         zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,

·         nadwrażliwość na składniki preparatu,

·         miejscowe infekcje skóry,

·         zaburzenia krzepnięcia.

 

Kobiety w ciąży lub w okresie laktacji również nie mogą przystąpić do tego zabiegu.